Ilustracija Foto: Pixabay

12 zabluda o ženskoj kosi u koje verujemo

Zabluda o ženskoj kosi ima mnogo. Koliko puta vam se dogodilo da imate uverenja stečena na osnovu razgovora sa nekim ko baš i nije stručan u toj temi?

Sigurno ćete sa godinama otkrivati još neke zablude u koje ste slepo verovali. Da li vam se dešava da već duže vreme imate neki problem sa kosom ili jednostavno radite sve što vam se preporučuje, a vaša kosa i dalje ne izgleda kao sa naslovnice popularnog ženskog magazina?

Verovatno su i neke vaše navike u vezi nege i stilizovanja kose pogrešne i drže vas u zabludi o ženskoj kosi već duže vreme. Došlo je vreme da razbijemo mitove! Bez obzira da li je reč o nezi kose ili frizurama, neke zablude nakon čitanja ovog teksta postaće samo deo prošlosti za vas.

Možda na kraju prepoznate i koje ste greške godinama pravile i kako da konačno dobijete kosu kakvu sanjate.

#1 Masnu kosu treba prati svakodnevno

Apsolutna zabluda. Stručnjaci su saglasni da svakodnevnim pranjem kose možete samo još više zakomplikovati situaciju. Čestim pranjem kose skidate i previše prirodnih masti sa vlasišta, što vašim žlezdama daje znak da ih proizvode još više.

Nikako nemojte kosu svakodnevno prati. Najbolje je da kosu perete svakog drugog ili trećeg dana, bez obzira na to koliko brzo se masti. Takođe, bilo bi dobro da koristite neki šampon za pranje kose koji sadrži ulje jojobe, koje ima sposobnost da imitira prirodnu masnoću, odnosno sebum i tako reguliše nivo proizvodnje sebuma. Na sličan način deluje i ulje od kantariona. Blagotvorno dejstvo koje ima čaj od ove lekovite biljke može vam pomoći kod brojnih problema sa kožom i kosom, al ii drugim zdravstvenim problemima.

U međuvremenu, ako vam kosa izgleda prljavo i masno možete je zamaskirati suvim šamponom za pranje kose, ipak nemojte preterivati ni u tome.

#2 Vremenom morate promeniti šampon, jer se kosa navikla na njega

Ova konstatacija takođe nema veze sa istinom. Važno je da je vaš šampon dobar, kvalitetan i da ne sadrži štetne sastojke poput sulfata ili parabena. Uvek birajte blage biljne šampone koji ne mogu da naškode vašoj kosi.

Uz dobro odabran šampon koji vašoj kosi pruža sve što joj je potrebno, ne morate se bojati što ga godinama koristite. On ne može naškoditi vašoj kosi nikako i nema potrebe da ga menjate, ako je lep izgled i zdravlje vaše kose vidljivo.

#3 Osobe sa tankom kosom treba preskoče balzam

Nikako! Balzam je važan deo nege kose, jer u većini slučajeva dodatnu hidrataciju koja je i te kako potrebna i vašoj kosi i vlasištu, sam šampon ne može da pruži. Balzam je odličan preparat koji je prosto neophodan vašoj kosi bez obzira na tip kose koji imate.

Oni 2 u 1 preparati nisu dobra opcija takođe. Izbegavajte upotrebu takvih šampona/ balzama za kosu. Ukoliko volite da brinete o lepoti, uvek birajte neki balzam koji sadrži prirodne sastojke koji fantastično hidriraju kosu dajući vam zdrav i lep izgled kao rezultat.

Balzam vam koristi na više načina. Obezbeđuje glatko raščešljavanje, što sprečava lomljenje kose, hidrira suve krajeve kose i vraća kosi sjaj i mekoću koji su joj preko potrebni.

#4 Farba za kosu daje bolji rezultat, ako je kosa prljava!

Definitivno zabluda koja se često prihvata kao istina. Naime, većina žena smatra da boja za kosu bolje prijanja ako vam je kosa prljava pre farbanja kose. Ovo nikako nije tačno i samo je još jedna u nizu zabluda koje su ušle u našu svakodnevnicu. Čista kosa na kojoj nema ostataka od raznih preparata za kosu najbolje upija boju i drži je na mestu, odnosno čini je postojanom.

Frizeri savetuju da kosu operete obavezno veče pre farbanja i na taj način dozvolite svojoj farbi za kosu da prodre u folikul dlake i zadrži se tamo, što u slučaju da vam je kosa prljava nije moguće. Takođe, savetuju i da nakon farbanja i ispiranja boje, kosu ne perete makar 72 sata kako bi nova boja se što duže zadržala na vašoj kosi i što bolje vezala za dlaku. I naravno najvažnije je da uvek birate farbe za kosu koje ne sadrže amonijak ili druge štetne materije.

#5 Često skraćivanje kose ubrzava njen rast

Nažalost, iako je jako važno da redovno skraćujete oštećene krajeve kose, ono vam neće ubrzati rast kose. Naime, kosa raste oko 1 cm mesečno i to je sasvim normalan rast kose, međutim racsvetali krajevi kose neće doprineti bržem rastu kose, ali će svakako učiniti da ona izgleda lepše i zdravije.

Kosa zapravo raste u folikulu, kada izađe na površinu vlasišta ona je mrtva. Jedino što jeste tačno je činjenica da kosa sa rascvetalim krajevima dovodi do pojave drugih problema sa kosom koji mogu da utiču na njenu dužinu. Recimo češljanje je teže kada su vam krajevi kose oštećeni i rascvetali, te brzo dolazi do lomljenja kose i stanjivanja.

Zato je ipak važno da kosu redovno skraćujete, ali nemojte očekivati kosu do poda nakon nekoliko meseci redovnog šišanja. To je prosto nemoguće. Ova zabluda jednostavno je proistekla iz toga što kosa može izgledati duže nakon redovnog skraćivanja jer je zdravija, sjajnija i nema zamršenih dlaka.

#6 Farbanje kose utiče na pojačano opadanje kose

Jasno je da farbe za kosu koje sadrže amonijak ili hidrogen nisu zdrave za vašu kosu, ali to ne znači da ćete zbog farbanja na kraju ostati bez kose. Svakako vam je u interesu da pronađete opciju za farbanje kose koja je najmanje štetna. Sa današnjim izborom farbi za kosu to je i te kako moguće.

Foto: Pixabay

Zabluda jeste da ćete zbog farbanja izgubiti veliki broj dlaka sa svoje glave. Ako primetite pojačano opadanje kose nakon farbanja nemojte da brinete. Normalno je da kosa opada nakon pranja kose i ispiranja farbe.

#7 Što više četkate kosu ona je zdravija

Nežno četkanje kose može biti od koristi jer vam može pomoći da ubrzate mikrocirkulaciju vlasišta i na taj način dovedete do bolje preraspodele hranjivih materija i prirodnog ulja. Ipak, ako češljate kosu 100 puta dnevno nikako neće kosu učiniti zdravijom, naprotiv može je učiniti lomljivom, slabijom, a naročito je loše za ionako slabu i tanku kosu. Takođe, naše navike u vezi češljanja kose često su pogrešno i to zbog još nekoliko zabluda.

#8 Kosu češljajte isključivo od korena ka krajevima

Većina žena baš na ovaj način češlja kosu, a da ni ne zna koliko je to u stvari pogrešno. Kada prvo češljate krajeve kose, koji su najčešće i najviše zamršeni vi dozvoljavate da kada pređete na gornji deo kose, češalj klizi i ne sprečavaju ga zamršeni krajevi. Odnosno ako kosu i dalje budete češljali od korena ka krajevima i dalje će vaša kosa trpeti lomove, a vi živce kada naiđete na zamršene krajeve.

Zato uvek koristite balzam za kosu, naročito na krajeve kose, i prvo raščešljajte krajeve pa tek onda pređite na gornji deo kose.

#9 Bele flekice na majici i u kosi ukazuju na pojavu peruti

Foto: Pixabay

Nije svako perutanje kože glave znak da vam se pojavila perut. Zapravo, perutanje kože glave i male bele ljuspice koje padaju sa kose nisu znak peruti, već suvog vlasišta kome očajnički treba hidratacija. Zbog upotrebe hemijskih preparata za negu kose, izloženosti zagađenjima i stresu ovo je čest problem savremenih žena.

Ali za razliku od peruti koja se javlja usled pojave gljivica na vlasištu, masne kože glave i u vidu žućkastih lepljivih ljuspica, bele ljuspice uglavnom nisu medicinski problem. Dovoljno je da nabavite neki šampon za kosu protiv peruti koji sadrži cink ili salicilnu kiselinu i naravno izbacite iz upotrebe sve štetne preparate za negu kose.

Za razliku od peruti gde vam je uglavnom potrebna pomoć dermatologa, belih ljuspica možete se rešiti i sami.

#10 Rascvetali krajevi mogu da se zaglade

Bez obzira na sve reklame za proizvode koji rešavaju problem rasvetalih krajeva, ovo je samo još jedna zabluda o ženskoj kosi. Nažalost, kada krajevi jednom postanu rascvetali jedino što možete da uradite jeste da ih isečete. Poenta je da prevencijom i dobrim preparatima za negu predupredite pojavu rasvetalih krajeva kose, odnosno da sprečite da se oni pojave.

To je već moguće, ako promenite navike u stilizovanju kose i nabavite neki dobar serum za krajeve kosi koji će ih održati zdravim i hidriranim što duže.

#11 Ispiranje kose hladnom vodom učiniće je sjajnijom

Ispiranje kose hladnom vodom delotvorno je jer zatvara kutikule kose i tako smanjuje naelektrisanost kose. Takođe, ispiranje kose hladnom vodom uz korišćenje šampona i balzama za farbanu kosu može produžiti dugotrajnost boje na vašoj kosi.

Ono što je apsolutna zabluda jeste da kosa izgleda sjajnije, to jednostavno nije tako. Vodite računa i da ste pre ispiranja hladnom vodom dobro isprali sve ostatke šampona i balzama toplom vodom, jer hladna voda je u ovom slučaju mnogo manje delotvorna.

#12 Kosa ne može da menja prirodnu teksturu

I te kako može. Promenom životnih navika možete uticati i na promenu teksture vaše kose. Tako recimo stres može dovesti do stanjivanja kose ili zdrave navike mogu dovesti do bujnije lepše kose.

Ideja da se tekstura kose ne može promeniti i da na nju ne možete uticati je potpuna laž. Hormonske promene, dijeta kao i prirodan proces starenja ne samo da mogu uticati na teksturu kose već je mogu i sasvim promeniti. Recimo ako vam je kosa nekada bila tanka i meka uz ishranu bogatu vitaminima i mineralima možete značajno uticati na veći volumen i brži rast kose.

Sada vam je jasno koliko je zabluda o ženskoj kosi kojih nismo bili svesni, a na neki način uticale su na kvalitet i izgled naše kose.

Bilo je krajnje vreme da se oslobodimo zabluda i konačno posvetimo pravu pažnju i odgovarajuću negu svojoj kosi!

Takođe pročitajte

Drvena statua orla “nadgleda” pirotsku kotlinu

Dušan Živković iz Pirota duborezom se bavi tek pet godina ali je imao smelosti i …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.