Kao još jedna od posledica korona virusa, kod pacijenata se sve češće javlja aritmija srca koja jednako često pogađa kako stariju, tako i mlađu populaciju.
Aritmije se kreću od bezopasnih tahikardija u periodu oporavka do težih poremećaja srčanog ritma, koji zahtevaju dopunsku dijagnostiku, kao što je analiza EKG Holter-a 24h. Teži oblik aritmija se odnosi pre svega na bolesnike sa upornim i dugotrajnim osećajem nepravilnog srčanog rada, gubicima svesti, naglim porastom ili padom frekvence pulsa, otkriva dr Dejan Kordić, specijalista interne medicine u zdravstvenom sistemu MediGroup.
„Prilikom lečenja pacijenata potrebno je obratiti pažnju na one kod kojih postoji povišen rizik, a to su prvenstveno pacijenti starije životne dobi, dijabetičari, gojazni, kardiovaskularni bolesnici, oboleli od hronične bolesti pluća, malignih i bolesti jetre“, naglašava dr Kordić.
Kardiovaskularne komplikacije mogu se javiti u ranoj fazi bolesti, ali i u periodu oporavka. Uticaji virusa se različito ispoljavaju i zavise od prethodnog zdravstvenog stanja bolesnika, kao i stepena težine COVID infekcije. Pacijenti koji nisu imali prethodna srčana oboljenja ili su bolovali od blage forme virusa, imaće manji rizik od razvoja kardiovaskularnih komplikacija.
U zdravstvenom sistemu MediGroup u toku 2020. godine više od 13 hiljada pacijenata posetilo je kardiologa, pa je oblast interne medicine sa kardiologijom zabeležila najveći rast, za čak 30 odsto u odnosu na 2019. godinu.
„U cilju prevencije komplikacija nephodno je obratiti pažnju na tegobe pacijenta kao što su: otežano disanje, slaba tolerancija fizičkog napora, bol u grudima, osećaj nepravilnog i ubrzanog srčanog rada. Dijagnostika se prilagođava individualno za svakoga, ali je treba započeti EKG pregledom“, kaže dr Kordić i napominje da je potrebno uraditi standardne laboratorijske analize.
Pored aritmija, najrizičniju komplikaciju koja se javlja kao posledica virusa predstavlja zapaljenje vena uzrokovano ugruškom krvi koji cirkulacijom dospeva u pluća. Prevencija započinje u najranijoj fazi bolesti, primenom adekvatne terapije, a dužina lečenja zavisi od stanja pacijenta i stepena rizika. COVID-19 može izazvati i zapaljenje srčanog mišića koje nastaje kao posledica oštećenja virusom ili kao imunološki odgovor na virus.
Važan ultrazvučni pregled srca
„Vrlo često je potreban i ultrazvučni pregled srca kako bi se procenila funkcija leve komore, pritisci u desnim srčanim šupljinama ili neki drugi poremećaj koji može biti uzrok tegoba. Ponekad se primenjuju i vrlo složene dijagnostičke procedure poput magnetne rezonance srca. Na taj način se dobijaju dragocene informacije o strukturi srčanog mišića, mogućim zapaljenjima i stepenu izazvane štete“, zaključuje dr Kordić.
Prema njegovim rečima, najvažnije je da se pacijenti nakon preležanog virusa što više odmaraju, jer je to najbolja prevencija potencijalnih kardiovaskularnih komplikacija.