Upravljanje populacijom pasa je složeno i važno pitanje i u njegovo rešavanje treba da se uključe svi – i pojedinci, institucije i civilni sektor, jedan je od zaključaka nacionalne konferencije posvećene upravljanju populacijom pasa održanoj u okviru projekta „Jačanje sistema zdravlja i dobrobiti životinja”.
Uz prisustvo predstavnika Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i veterinarskih inspektora domaći i međunarodni stručnjaci govorili su o dinamici pasa koji se slobodno kreću, kao i o ulozi centralnih i lokalnih službi u upravljanju populacijom pasa.
Foto: EU INFO MREŽA
„Problem napuštenih pasa sa jedne strane ugrožava dobrobit pasa, a sa druge strane lokalne samouprave daju velika sredstva za odštetu građanima koje su ugrizli napušteni psi. Rešenje problema je u odgovornom vlasništvu, obeležavanju svih pasa, udomljavanju napuštenih pasa, a iznad svega u jačanju svesti građana da se odgovorno ponašaju prema svojim kućnim ljubimcima i da imaju kontrolu nad njihovim razmnožavanjem”, rekao je Antonio Di Nardo, ključni stručnjak za dobrobit na projektu “Jačanje sistema zdravlja i dobrobit životinja”.
Foto: EU INFO MREŽA
Na konferenciji je bilo reči i o strategiji o upravljanju populacijom pasa kao i o ključnim stubovima na kojima se ona zasniva. Jedna od tema bila su uobičajena ograničenja i mogućnosti kod upravljanja populacijom pasa, kao i o mogućim ulogama van institucionalnih zainteresovanih strana.
“Upravljanje populacijom pasa je multifaktorijalno pitanje. Ono bi trebalo da se sagleda iz ugla etike, morala i javnog zdravlja. Ovom problemu treba pristupiti iz različitih uglova. Jedna od najvažnijih stavki je odgovorno vlasništvo. To podrazumeva obeležavanje psa, vakcinaciju protiv besnila, sprečavanje da se pas kreće napolju bez povoca i bez nadzora vlasnika, kao i brigu o životinji tokom celog njenog života”, rekao je Andrea Karveli, stručnjak za dobrobit životinja na projektu.
Projekat „Jačanje sistema zdravlja i dobrobiti životinja “podrška je Upravi za veterinu Ministarstva poljoprivede, šumarstva i vodoprivrede u usklađivanju nacionalnog zakonodavstva sa Evropskom unijom i međunarodnim standardima u oblasti zdravlja i dobrobiti životinja i biosigurnosnih mera.
Koristimo tehnologije poput kolačića za skladištenje i/ili pristup informacijama o uređaju. Ovo radimo da bismo poboljšali iskustvo pregledanja i prikazali (ne) personalizovane oglase. Saglasnost sa ovim tehnologijama će nam omogućiti da obrađujemo podatke kao što su ponašanje pri pregledanju ili jedinstveni ID-ovi na ovoj veb lokaciji. Nepristanak ili povlačenje saglasnosti može negativno uticati na određene karakteristike i funkcije.
Funkcionalno
Uvijek aktivan
Tehničko skladištenje ili pristup je striktno neophodan za legitimnu svrhu omogućavanja korišćenja određene usluge koju izričito zahteva pretplatnik ili korisnik, ili za jedinu svrhu obavljanja prenosa komunikacije preko elektronske komunikacione mreže.
Preference
Tehničko skladištenje ili pristup su neophodni za legitimnu svrhu čuvanja preferencija koje ne zahtevaju pretplatnik ili korisnik.
Statistika
Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u statističke svrhe.Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u anonimne statističke svrhe. Bez sudskog poziva, dobrovoljne saglasnosti od strane vašeg Internet provajdera ili dodatne evidencije treće strane, informacije sačuvane ili preuzete samo za ovu svrhu se obično ne mogu koristiti za vašu identifikaciju.
Marketing
Tehničko skladište ili pristup su potrebni za kreiranje korisničkih profila za slanje reklama ili za praćenje korisnika na veb lokaciji ili na nekoliko veb lokacija u slične marketinške svrhe.