Dr Melaniji Mitrović, profesoru matematike na Mašinskom fakultetu u Nišu i rukovodiocu Centra za primenjenu matematiku ovog fakulteta, CAM-FMEN, dodeljena je ICMPA profesura (ICMPA Professorship Award) – priznanje o počasnoj (trajnoj) profesuri pri ICMPA-UNESCO Chair, Univerzitet u Кotonou, Republika Benin.
Imajući u vidu značaj i uticaj koje fundamentalne nauke imaju na razvoj ostalih naučnih disciplina kao i društva u celini, naučnici sa eminentnih visokoškolskih ustanova širom sveta, učesnici druge međunarodne konferencije „Contemporary Problems in Mathematical Physics“ (COPROMAPH2) održane novembra 2001. godine u Кotonou, odlučili su da formiraju nadnacionalnu visokoškolsku ustanovu International Chair in Mathematical Physics and Applications, poznatu i pod akronimom ICMPA a sa ciljem da se na adekvatan način podrži razvoj matematičkih nauka i teorijske fizike i njihovih primena u Africi.
ICMPA u aprilu 2006. godine postaje UNESCO Chair of Mathematical Physics and Applications (ICMPA-UNESCO Chair) a kao i posledica uspešnih zajedničkih naučnih aktivnosti započetim sa UNESCO od 2002. godine. Na čelu ove renomirane visokoškolske ustanove je, kao njen predsednik, akademik profesor Mahouton Norbert Hounkonnou, predsednik Mreže naučnih akademija Afrike, NASAC.
Na osnovu krajnje rigorozne recenzentske procedure, a na osnovu kvaliteta, originalnosti i inovativnosti njihovog naučnog rada, gostujućim naučnicima i istaknutim naučnim saradnicima, ICMPA-UNESCO Chair dodeljuje ICMPA profesuru čime oni bivaju priznati kao trajni predavači pri ovoj ustanovi.
Ovo je najveće priznanje koje Naučno-savetodavna komisija ICMPA-UNESCO Chair dodeljuje naučnicima za njihov naučni doprinos, a u čast njihovih zasluga i izvrsnosti u nauci. Do danas, jedina naučnica među laureatima jeste srpska naučnica, profesorka Melanija Mitrović sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Nišu. Ovakvo priznanje daje laureatima za pravo da sprovode svoje naučne aktivnosti i pod pokroviteljstvom ICMPA-UNESCO Chair, kao i da budu podržani i preporučeni od strane ove institucije za napredak u međunarodnoj naučnoj zajednici.
„ Dozvolite mi da parafraziram deo govora Ernesta Hemingveja koji je pročitan u njegovo ime 15. oktobra 1954. u Stokholmu na ceremoniji dodele Nobelove nagrade za književnost, jer mi, u ovom trenutku, ponestaju reči. Nemajući veštinu za pripremanje govora niti govorničke veštine želim da se, najpre, zhvalim kolegama sa ICMPA-UNESCO Chair, Univerziteta u Кotonou, na ovom viskom priznanju. Za posvećenog naučnika svaka nagrada bi trebalo da bude novi početak gde on ili ona nastavljaju da tragaju za nečim što je izvan postignutog – za nečim što nikad nije urađeno. Ponekad, uz malo sreće i mnogo rada, uspeva se u tome.“ – izjavila je prof. dr Melanija Mitrović, ne krijući uzbuđenje i zahvalnost zbog dobijenog priznanja.
Dr Melanija Mitrović
Profesor dr Melanija Mitrović je svojim dosadašnjim naučnim radom u oblasti algebre dala značajan doprinos njenom razvoju koji se ogleda kako u proširivanju postojećih znanja tako i u zasnivanju potpuno novih algebarskih teorija. Bila je i jeste angažovana na izođenju nastave ili dela nastave sa matematičkim sadržajem na svim nivoima studiranja kako u zemlji tako i u inostranstvu.
Pozivni je predavač i gostujući profesor na vodećim svetskim univerzitetima među kojima su: Malardalen University, Uppsala University, Stockholm University (Švedska), Bar-Ilan University (Izrael), TU Wien (Austrija), UTAD, University of Minho (Portugalija), Politecnico (Italija). Autor je poznate naučne monografije od nacionalnog značaja na engleskom jeziku iz oblasti teorije semigrupa.
Objavljivala je i objavljuje svoje naučne radove u renomiranim međunarodnim časopisima. Predsednik je rganizacionih odbora i član programskih odbora prestižnih međunarodnih naučnih konferencija u zemlji i inostranstvu. Za svoj istrajni rad na promociji fakulteta, Univerziteta u Nišu, a posebno za inovativnost u algebri, nagrađena je Poveljom Mašinskog fakulteta u Nišu 2019. godine.
Aktivan učesnik kako projekata koje finansira Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, tako i projekata finansiranih od odgovarajućih institutcija susednih zemalja ili EU.
Koristimo tehnologije poput kolačića za skladištenje i/ili pristup informacijama o uređaju. Ovo radimo da bismo poboljšali iskustvo pregledanja i prikazali (ne) personalizovane oglase. Saglasnost sa ovim tehnologijama će nam omogućiti da obrađujemo podatke kao što su ponašanje pri pregledanju ili jedinstveni ID-ovi na ovoj veb lokaciji. Nepristanak ili povlačenje saglasnosti može negativno uticati na određene karakteristike i funkcije.
Funkcionalno
Uvijek aktivan
Tehničko skladištenje ili pristup je striktno neophodan za legitimnu svrhu omogućavanja korišćenja određene usluge koju izričito zahteva pretplatnik ili korisnik, ili za jedinu svrhu obavljanja prenosa komunikacije preko elektronske komunikacione mreže.
Preference
Tehničko skladištenje ili pristup su neophodni za legitimnu svrhu čuvanja preferencija koje ne zahtevaju pretplatnik ili korisnik.
Statistika
Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u statističke svrhe.Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u anonimne statističke svrhe. Bez sudskog poziva, dobrovoljne saglasnosti od strane vašeg Internet provajdera ili dodatne evidencije treće strane, informacije sačuvane ili preuzete samo za ovu svrhu se obično ne mogu koristiti za vašu identifikaciju.
Marketing
Tehničko skladište ili pristup su potrebni za kreiranje korisničkih profila za slanje reklama ili za praćenje korisnika na veb lokaciji ili na nekoliko veb lokacija u slične marketinške svrhe.