Ukoliko ste često na internetu sigurno ste se susreli sa skraćenicom QA. Ova skraćenica označava osiguranje kvaliteta (Quality Assurance) pri izradi softvera.
“QA označava proveru kvaliteta i uključuje različite procese u različitim etapama razvoja proizvoda. Svi procesi se izvode sa jednim ciljem – da pronađu softverske nedostatke što je ranije moguće. Što se kasnije uoči kvar, to je cena njegove popravke veća. Zato je uključivanje QA tima u ranijim fazama fokusirano na prevenciju, dok se u kasnijim fazama preusmerava ka otkrivanju.”, kaže Željko Kostić, medior programer u QA timu kompanije Better Collective.
Željko u videu objašnjava kako izgleda QA tim, ko sve u timu radi i koja su njihova zaduženja. On govori i o tome da je, pored tehničkih sposobnosti, neophodno imati i socijalne veštine, takozvane soft skills koje će vam omogućiti što bolju komunikaciju:
“Otvorenost i sposobnost razmišljanja izvan ustaljenih okvira su zaista važni, ali rekao bih da su komunikacijske veštine na vrhu liste kada je u pitanju QA. Sposobnost da se jasno izrazite o mogućem problemu i nađete kompromis bi trebalo da vam budu aduti, jer QA poslednjih godina radi u okviru razvojnog tima, za razliku od prethodnih godina, kada je bio zasebna jedinica i testove vršio samo nakon razvoja.”
Da li postoji formalno obrazovanje ukoliko biste želeli da radite u QA timu? Na koji način da ga steknete i usavršite? Pogledajte u video prilogu.