Ako volite maline onda ćete šumske ili divlje maline voleti još više jer imaju deset puta intezivniji ukus i miris a jedina im je mana što se za njih morate pomučiti jer rastu na obroncima planina.
Šumsku malinu niko ne otkupljuje jer je nakon što se ubere brzo kvari i treba je odmah pojesti ili zamrznuti. Za razliku od borovnica koje ove godine zbog mraza nema na Vlasinskoj visoravni malina se može naći ali na visinama iznad 1500 metara nadmorske visine.
„Ima malina ali ne kao ranije. Mraz je i malinu prepolovio. Meštani mogu pronaći njena staništa ostali bi morali malo više da pešače, kaže Čeda Pejić, naš saradnik sa Vlasine koji na sa lice mesta i šalje ove fotografije.
Inače, malina (Rubus idaeus) sadrži šećer, pektin (pomaže kod varenja), minerale gvožđa, vitamin A, C, E, limunsku, jabučnu i mravlju kiselinu, tanin,…
Plodovi maline su ukusni i zdravi, ali lekovitost listova mnogo je veća od plodova.
Malinu nazivaju i ženskom biljkom jer leči mnoge tegobe ženskih organa. Čaj od listova maline može se piti pre, tokom i nakon porođaja. Redovno konzumiranje čaja od listova tokom trudnoće jača i tonizira maternicu, sprečava pobačaj, pomaže tokom porođaja i sprečava jako krvarenje. Nakon porođaja ubrzava oporavak materice i podstiče stvaranje mleka. S konzumiranjem ovog čaja može se početi počnite od trećeg meseca trudnoće. Piju se dve do tri šoljice na dan.
Čaj se koristi i za jačanje desni, dezinfekciju krajnika, sprečavanje dečjih proliva i kod očnih oboljenja.