Virtuelna 11. „Evropska noć istraživača“

Ove godine 11. po redu „Evropska noć istraživača“, pod sloganom „Da nauka prostruji“ biće održana 27. i 28. novembra u virtuelnom okruženju, donoseći putem interneta brojne eksperimente, radionice, izložbe, predavanja i druženja sa naučnicima.

Naučnici i istraživači iz najrazličitijih oblasti biće na istom zadatku, da popularizuju nauku i učine je zanimljivom svakom posetiocu. Na sajtu www.nocistrazivaca.rs biće dostupan celokupan program ovogodišnje manifestacije.

Zabavićete se učeći o geonasleđu Niša i njegove okoline. Otkrićete kako da stignete do pećina, vidite klisuru, pogledate vodopad, jezero i upoznate se sa prelepim geodiverzitetom rešavajući zadatke uz pomoć geografske karte. Kroz kolaž kulturne raznolikosti upoznaćete se sa kulturnim vrednostima lokalne i svetske tradicije. Saznaćete i kako muzika na diskretan način povezuje i neutrališe različitosti. Videćete i kako u književnim delima stranci vide nas, a kako mi vidimo njih i podsetićemo se kulturoloških razlika koje mogu izazvati i smeh, ali koje potvrđuju da tek kroz diverzitet svet i život ostvaruju svoju punoću i lepotu.

Dopustićete da vas uverimo da fraza „kao mekušac“ i nije baš primerena za one koji nisu hrabri. Ukoliko se odlučite da nam se pridružite ove godine, imaćete priliku i da vidite kako izgleda običan dan jedne amebe, otkrićete zašto rotatorije imaju „točkove“ na glavi, da li su račići malo „popili“, kao i mnoge druge zanimljivosti mikrosveta. Pridružite nam se u razotkrivanju veze između hemije i Orijenta, u utvrđivanju šta je sve slatko, kako nastaje „šećerna vrteška“ i zašto je biber ljut. Proverićemo kojih sve boja ima u spanaću. Pričaćemo vam i o mineralima, ali i o kompozitnim materijalima (prof. dr Aleksandra Pavlović, koordinator ReFocuS 3.0 projekta sa PMF-a u Nišu).

Narodni muzej se i ove godine rado priključio “Evropskoj noći istraživača”. U Književno memorijalnoj postavci Stevan Sremac/Branko Miljković biće organizovane dve edukativne radionice. Za najmlađe (6-7 godina) biće organizovana radionica pod nazivom „Kako smo se oblačili u Antici“ na kojoj će deca, nakon što pogledaju stalnu arheološku postavku, praviti oružje i nakit inspirisan predmetima iz antičke zbirke. Druga radionica pod nazivom „Na slavi kod gazda Ivka“ osmišljena je za učenike trećeg i četvrtog razreda. Posle priče o Sremcu i njegovom boravku u Nišu, zadržaćemo se na Sremčevom delu „Ivkova slava“ i tome kako se nekada slavila slava. U radioničarskom delu pravićemo ukrase od testa za slavski kolač i postaviti slavsku trpezu (Jelena Bogdanović, Narodni Muzej Niš).

Za ovogodišnju, jedanestu po redu “Noć istraživača” u Srbiji, Univerzitetska biblioteka “Nikola Tesla” u Nišu predstaviće se izložbom: “Kolaž kulturne raznolikosti”. Izložba kolaža (fotografija, novinskih članaka, pozivnica, plakata, zahvalnica, tekstova …) zapravo će biti podsećanje na mnoga kulturna dešavanja, sa najrazličitijim kulturnim i umetničkim sadržajem u kojima je naša biblioteka, u okviru svoje kulturne delatnosti, učestvovala kao saradnik ali i kao domaćin svih godina.

Svaki pojedinačni kolaž ispričaće priču o prijateljstvu i saradnji sa mnogim akademskim i kulturnim institucijama, organizacijama i pojedincima u zemlji i širom sveta; Svaki detalj na kolažu izabran je da podseti na raznovrsne kulturne i obrazovne aktivnosti kao i na najrazličitije teme koje su inspirisale njihove autore da izraze svoju kreativnost i predstave kulturne vrednosti svojih tradicija.

Različiti događaji, različite teme, različiti kolaži i sadržaji na njima trebalo bi da podstaknu posetioce na razmišljanje o uvažavanju kulturnih raznolikosti, jer: “Raznolikost kultura za ljudski rod je isto tako neophodna kao što je neophodna prirodna raznolikost za prirodu” (Marijana Stojanović, Univerzitetska biblioteka “Nikola Tesla”).

Tokom nedelje istraživača (od 23. do 27. novembra), Naučni klub Regionalnog centra otvorio je svoj YouTube kanal na kome će biti postavljene brojne naučne aktivnosti: Izložba “ Spektri” za učenike, predavanja o lepoti živog sveta, detoksikaciji organizma na balkanski način, građanskoj nauci o biodiverzitetu i raznovrsnosti građanske nauke, do aktuelnosti o crnoj rupi i Nobelovoj nagradi za fiziku za 2020. godinu. Takođe, putem radionica približićemo svet 3D štampe i predstaviti srednje škole iz Niša dobitnike KA1 projekata mobilnosti za nastavnike u 2020. godini u okviru dela “EU ćoše”.

EU info kutak Niš učestvuje na ovogodišnjoj Evropskoj noći istraživača interaktivnom online postavkom „EU za tebe – Ujedinjeni u različitosti“ koja informiše, edukuje i na zabavan način upoznaje sa činjenicama, zanimljivostima i dostignućima Evrope, evropske nauke i naučno-tehnološkog razvoja. Spremili smo kviz koji proverava vaše znanje o EU, vrednostima i običajima zemalja članica, a kroz različite video materijale prikazaćemo istorijat EU, važna dostignuća i podršku Srbiji.

Evropska noć istraživača u Srbiji finansirana je iz programa „HORIZON 2020“ koji predstavlja najveći program Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, a u okviru potprograma Marija Sklodovska-Kiri. U ovogodišnju manifestaciju, koja se u Srbiji realizuje kroz tri projekta, uključeno je čak 28 gradova iz cele Srbije: Beograd, Čačak, Ćuprija, Gornji Milanovac, Inđija, Jagodina, Kikinda, Kladovo, Knjaževac, Kruševac, Leskovac, Mokrin, Negotin, Niš, Nova Varoš, Novi Sad, Pančevo, Paraćin, Pirot, Priboj, Prijepolje, Ranovac, Smederevo, Subotica, Svilajnac, Šabac, Trstenik, Zaječar.

Projekat ReFocuS 3.0 (The Road to Friday of Science), čiji je koordinator Centar za promociju nauke, organizuje Evropsku noć istraživača u saradnji sa Institutom za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ – Institutom od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Prirodno-matematičkim fakultetom iz Niša  i Zavodom za zaštitu spomenika kulture Kragujevac.

Projekat SCIMFONICOM 2020 (Science in Motion for Friday Night Commotion) koordiniše Fakultet za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu, a partner na projektu je Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu.

Projekat Reconnect Upgrade 20.20 (Research, Connections, Networks and Culture) vodi Kreativno edukativni centar iz Novog Sada, a partneri na ovom projektu su Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet Novi Sad,  Udruženje naučnih komunikatora – NAUKOM, Centar za promociju nauke i Visoka tehnička škola strukovnih studija Subotica.

Sve informacije o sadržajima i dešavanjima ovogodišnje “Noći istraživača” u Srbiji moguće je proveriti na sajtu www.nocistrazivaca.rs.

Takođe pročitajte

Misterija jednog izgubljenog grada među stranicama knjige Veroljuba Trajkovića

Luksuzno opremljena, dvojezična knjiga na četiri stotine strana “Caričin grad – izgubljeni grad u podnožju …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.