Sve je počelo 1905.godine kada je poznata srpska slikarka Nadežda Petrović okupila je u selu Sićevu svoje slovenačke i hrvatske kolege, sa kojima je studirala u Minhenu: Jakopiča, Grohara, Vesela, Vučetića i Meštrovića formirajući “Prvu jugoslovensku umetničku koloniju”.
Međutim, početak Balkanskog rata u kome je Nadežda izgubila svoj život, Prvog i Drugog svetskog rata, kao i niz političkih događaja učinili su svoje. Ideja o koloniji jugoslovenskog karaktera je pala u zaborav sve do 1964. godine, kada je na inicijativu niških umetnika i radnika u kulturi grada Niša Likovna kolonija Sićevo obnovljena, i od kada se održava u kontinuitetu.
Motiv Sićevačke klisure je kao jedna dodirna tačka najčešće služio kao početni impuls, ili inspiracija za razradu mnoštva ideja i formiranje široke lepeze likovnih ostvarenja kao neka vrsta dijaloga umetnika različitih likovnih opredeljenja, stilova i različitih generacija. Umetnička dela nastala u Likovnoj Koloniji Sićevo predstavljaju jezgro Fonda galerije savremene likovne umetnosti: do sad je u Koloniji učestvovalo 504 umetnika koji su ostavili ukupno 919 dela /od ukupno 1648/ za Fundus Galerije SLU.
Po predlogu umetničkog Saveta likovne kolonije Sićevo čiji je predsednik Miodrag Daja Anđelković, magistar grafike , ovogodišnji saziv broji 11 učesnika iz Beograda, Niša, Vranja, Kraljeva, Bosne i Hercegovine, Nemačke, Bugarske, i Crne Gore.
Učesnici Likovne Kolonije Sićevo 2019. su: Nikola Vukosavljević, Aleksandar Cvetković i Milica Rakić /Beograd/, Mihaela Ivanova /Bugarska/, Boris Eremić /Bosna i Hercegovina/, Biljana Keković /Crna Gora/, Đusepe Gonela / Nemačka/, Pavle Popović /Kraljevo/, Milena Tošić /Vranje/, Vukašin Stanković i Vladica Ristić /Niš/.