Telemedicina kao jedan od načina prevencije raka dojke

Pandemija koronavirusa stavila je veći fokus na telemedicinu kao jedan od kanala za rešavanje nedoumica i konsultovanje sa lekarom bez odlaska u Dom zdravlja.

Dobra informisanost i redovni pregledi igraju veliku ulogu u prevenciji i ranom otkrivanju brojnih oboljenja, među kojima je i rak dojke. Statistički podaci koji se objavljuju svakog oktobra, međunarodnog meseca protiv ovog oboljenja, nisu ohrabrujući.

 „Globalno, na godišnjem nivou registruje se 1.670.000 novih slučajeva, a umre 522.000 ljudi, dok statistika u Srbiji govori da se godišnje otkrije 4.600, a umre 1.600 ljudi“ kaže Prim Mr sci dr med. Dragan Rankov, ginekolog i akušer, lekar volonter na onlajn platformi DokTok.

Ukoliko se dijagnoza postavi u ranoj fazi, u 95% slučajeva rak dojke se leči. Zato, prvi koraci u prevenciji ovog oboljenja jesu redovni samopregledi uz onlajn konsultovanje sa lekarima koje pomaže u prepoznavanju simptoma ili otklanja nedoumice„Kako simptoma u početku nema, bolest je teško detekovati, ali se zato kako ista napreduje, javljaju kvržice, čvorići, otok pazušnih jama, kao i bol i osetljivost tkiva dojke,“ rekao je prof. dr Rankov. Telemedicina je tu da u ovom stadijumu pruži asistenciju pacijentima u samostalnom pregledu, odgovori na sva važna pitanja i pomogne u potencijalnoj detekciji oboljenja.

Činjenica je da od ovog oblika raka najčešće oboljevaju žene, ali isto tako može da se javi i kod muškaraca, gde se obično detektuje u kasnijoj fazi. Stoga, i prognoze za lečenje su znatno lošije od žena, od ukupnog broja bolesnika bez obzira na stadijum bolesti pet godina preživi 36%, a 10 godina 17% pacijenata. Telemedicina je tu da pomogne pri samopregledu, kao i da se rak dojke, ukoliko postoji, utvrdi u ranijem stadijumu, osoba uputi na dalje analize i lečenje, a zatim da se prati njeno stanje i pruži neophodna lekarska pomoć u vidu konsultacija.

Pionir telemedicine kod nas je onlajn platforma za pružanje zdravstvenih konsultacija DokTok, na kojoj pacijenti imaju priliku da stupe u kontakt sa lekarom po izboru, obave konsultaciju putem video, chat ili audio razgovora i potpuno besplatno reše nedoumice koje imaju. Prvi korak je svakako na nama, te je samopreglede poželjno praktikovati jednom mesečno, najbolje 5-10 dana od početka menstrualnog ciklusa. Klinički i ultrazvučni pregledi preporučuju se jednom godišnje, dok se mamografija kod žena 20-35 godina preporučuje samo bazično, a kod žena 40+ na svake 2-3 godine.

Razvojem telemedicine, razvijaju se i mogućnosti koje se pružaju u lečenju ovog oboljenja, te su neki od koraka koji se očekuju u budućnosti i mamografija na daljinu, očitavanje i tumačenje rezultata, kao i pružanje relevantne terapije na osnovu očitanih rezultata.

Takođe pročitajte

Sećanje na preminule poetese – ljubav je pesma, bedem zaboravu

Na poziv Biblioteke i Književnog kluba ‘Rosulja’, privrženošću prave porodice koja se sabira oko ognjišta, …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.