Table sa QR kodovima za promociju turizma i arhitekture

Na predlog glavnog gradskog urbaniste Tanje Obradović savremene table sa “QR” dobiće za početak stotinak zgrada koje imaju turističku i arhitektonsku vrednost. Pored osnovnih podataka na tabli se nalazi kod koji se jednostavno aktivira uz pomoć “pametnih” telefona i učitava podatke o zgradi na srpskom i engleskom jeziku. Takođe, postoji mogućnost i audio zapisa.
Tanja Obradović ističe da je na ovu ideju došla zahvaljujući “Arhitektonskom vodiču Niša” koji je izdao Društvo arhitekata Niša i koji je odlično polazište za istraživanje građevinskog nasleđa u gradu na Nišavi. Ona pojašnjava da u ovaj vodič nisu predstavljene samo zgrade koje su pod zaštitom države već i sve one koje imaju vrednost u arhitektonskom smislu. “Ovaj vodič je odlična podloga u turističkom smislu ali i za unapređenje arhitekture. Činjenica je da Niš ima objekte na koje može da bude ponoson i u okvirima širim od okruženja. U vodiču su opisana 100 objekta a mi smo već table psoatvili na dvedesetak. Dobili smo saglasnost vlasnika da postavimo table na još 50 a za ostale nismo dobili zeleno svetlo vlasnika a koji su njihovu motivi za takvu odluku nismo želeli da otkrivamo, ističe naša sagovornica i dodaje da spisak nije konačan i da će postavljanje tabli ima širi i trajniji kontekst.
Ovakvo obeležje zaslužuje i Aneks Elektronskog fakulteta čiji je projekat dobio prvu nagrad na beogradskom Salonu arhitekture što je velika čast za niške arhitekte. I ostali projekti koji budu poneli neko priznanje takođe će biti obeleženi. Sve to podiže vrednost objekta i turističku ponudu grada. Kada se prvi put nađete u nekom gradu i nemate vremena da tražite vodiča od velike koristi su ovakve table gde jednostavno saznate za kratko vreme puno o nekoj zgradi, kaže Tanja koja očekuje da neko od programera ponudi softversko rešenje za buduće virtuelne ture i da se na taj način ova ideja dodatno unapredi.
Među prvima su table dobile zgrade u najužem centru kao što je Oficirski dom, Glavna pošta, Univerzitet, Grčki konzulat, Bali-begova džamija, zadužbina Đoke Jovanovića…

Prema rečima glavnog urbaniste postavljane ovih tabli grad nije koštao ni dinara jer je sve platio “prijatelj grada”.
Dopala mu se ideja i ponudio je da je finansira ali je imao jedan uslov a to je da ostane anoniman. Jednostavno hteo je da da svoj doprinos promociji grada, kaže ona.

Takođe pročitajte

Drvena statua orla “nadgleda” pirotsku kotlinu

Dušan Živković iz Pirota duborezom se bavi tek pet godina ali je imao smelosti i …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.