Nicolas Wieers i Florian Calvez ispred spomenika Sabanu Bajramovicu Nišville arhiva

Romi džeziraju (kreativnom) Evropom

Uprkos teškoćama izazvanim pandemijom Covida-19, pre svega kada je reč o putovanjima – ove sedmice je u Nišu održan pripremni sastanak projekta ROJAZE (Roma jazzing Europe) koji je podržan od EU programa “Kreativna Evropa”, a koji zajednički organizuju i realizuju festivali : “Welcome in Tziganie” (organizacija “L’ Air des Balkans” – Seisan u Francuskoj), “Balkan Traffic” (organizacija “100 Valises” -Brisel, Belgija) i Nišville (Nišville Fondacija – Niš, Srbija).

Sastancima su prisustvovali direktori festivala “Welcome in Tziganie” u Francuskoj – Florian Calvez (čija je organizacija “L’ Air des Balkans” i vodeći partner u projektu), “Balkan Traffic” iz Brisela – Nicolas Wieers i Ivan Blagojević direktor Nišville jazz festivala i predsednik Nišville Fondacije.

U sklopu ovog susreta, u Nišville jazz muzeju u niškoj Tvrđavi održana je i press konferencija na kojoj su novinarima predstavljeni osnovni detalji projekta. S obzirom da oba partnerska festivala Nišvilla čak i većinu svojih programa baziraju na romskoj muzici, direktori Florian Calvez i Nicolas Wieers su izrazili želju da obiđu spomenik Šabanu Bajramoviću, uz konstataciju da je to uz spomenik Džangu Renartu u Francuskoj, jedini spomenik u svetu nekom romskom umetniku. Između ostalog, na sastancima je dogovoreno da i muzičari iz Francuske i Belgije pripreme nekoliko kompozicija iz opusa Šabana Bajramovića.

Nicoleas Wieers – PCR testiranje Nišville arhiva

Opšti cilj projekta je da se olakša kreativnost i otvorena umetnička razmena mladih romskih džez muzičara povezujući ih sa muzičkom omladinom različitog kulturnog, socijalnog, ekonomskog i geografskog porekla, razvijajući različite nivoe međukulturnog dijaloga, međukulturne saradnje i prekograničnog kretanja, povezujući Francusku, Belgiju i Srbiju. Takođe, uključivanjem romske i neromske muzičke omladine (18-32 godine) iz ove tri zemlje povećaće se interkulturalni dijalog i svest o bogatstvu različitih romskih etničkih grupa i njihovom kulturnom uticaju naevropsku džez muziku. Organizovanje kulturnih događaja zasnovanih na bogatstvu različitog romskog uticaja na evropsku džezmuziku ojačaće evropsko osećanje pripadnosti romske i neromske omladine iz Francuske, Belgije i Srbije i povećati svest da kultura predstavlja suštinski deo evropskog identitetskog mozaika kojem svi oni teže.

Tokom 24 meseca trajanja, projekat “ROJAZE” će tokom “dva kruga” okupiti po osam mladih muzičara romske ali neromskih nacionalnosti iz svake zemlje, odnosno: 24 tokom prvih 12 meseci i još 24 tokom druge godine realizacije. Mladi muzičari iz svake zemlje će uz superviziju muzičkih koordinatora , svako u svom gradu uvežbavati svoj program, ali i kompozicije koje će svi zajedno izvoditi tokom okupljanja.

Na sastancima u Nišu je dogovoreno da se (desetodnevna) okupljanja svih učesnika (koja podrazumevaju zajedničke probe i nastupe) dogode u vreme trajanja festivala u ovim gradovima, a s obzirom da se festivali u Francuskoj i Belgiji održavaju tokom aprila, zbog još uvek neizvesne situacije oko pandemije virusa Covid-19, prvo (i praktično jednino) ovogodišnje okupljanje dogodiće se na Nišvilu, sredinom avgusta. Tokom sledeće godine ista ekipa muzičara će se okupiti tokom proleća u Francuskoj i Belgiji, a novi krug sa 24 nova muzičara počeće ponovo na Nišvillu 2022, a projekat će biti završen okupljanjima i nastupima na festivalima u Belgij i Francuskoj 2023. godine.

Nišville arhiva

Inače, predstavnik vodećeg partnera na projektu, festivala “Welcome in Tziganie” bila je i Jovana Mišić, Nišlijka koja već dvadeset godina živi i radi u Francuskoj, a poslednjih godina je značajni član organizacionog tima tog festivala.

PCR test – preskup, ali profesionalnost na nivou!

S obzirom da je direktor briselskog festivala “Balkan Traffic” Nicolas Wieers iz Srbije otpšutovao u Moldaviju (preko Istanbula), morao je da izvadi PCR test na Covid-19. Iako je bio prilično iznenadjen cenom testiranja koje za strance u Srbiji iznosi 18.000 dinara, odnosno skoro 4 puta je skuplje nego u Belgiji (gde testiranje za sve – i Belgijance i strance iznosi 40 EUR), gospodin Wieers se zahvalio našim medicinskim radnicima na predusretljivosti i profesionalnosti i insistirao da se za uspomenu slika sa sestrama koje su mu uzele bris. Rezultat testa (negativan) dobio je u toku istog dana putem e-maila.

Takođe pročitajte

Misterija jednog izgubljenog grada među stranicama knjige Veroljuba Trajkovića

Luksuzno opremljena, dvojezična knjiga na četiri stotine strana “Caričin grad – izgubljeni grad u podnožju …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.