Niš ponovo postaje važan centar grnčarije

Niš je u 2022. godini postao grad u kojem je grnčarija opet popularna. Deli prostor je sa partnerima iz Bugarske realizovao projekat “Grnčarstvo za sve” u okviru kojeg su organizovane besplatne obuke iz oblasti grnčarije, a pored toga i iz oblasti folklora i tradicionalnih narodnih igara.

Deli prostor je ove godine pokrenuo jedan sasvim jedinstven program u Nišu, koji pruža priliku svim zainteresovanim građanima, ali i turistima, da učestvuju na grnčarskim radionicama, uče od iskusnih predavača i opuste se uz rad i zabavu koju pruža ova tradicionalna veština.

Ideja da se pokrene i grnčarski studio u Nišu, koji sada već vrlo uspešno funkcioniše, proizašla je iz projekta „Grnčarstvo za sve“ sa ciljem negovanja kulture, tradicije, istorije i jačanja turističkih kapaciteta u pograničnom regionu. Kroz ovaj program, građani mogu da nauče kako izgleda rad na grnčarskom točku, koliko zapravo može da bude zanimljivo i neobično iskustvo da sami napravite neku posudu ili predmet od gline.

Tokom realizacije projekta, za grnčarske radionice se prijavilo više od 140 polaznika, što je znatno više od predviđenog kapaciteta, a nakon zatvaranja roka za prijavu, upite za učešće i svoju želju da bude deo ovih radionica izrazilo je više od 500 ljudi.

Polaznici radionica su izradili mnogobrojne suvenire, koji će obogatiti i turističku ponudu i povećati atraktivnost sadržaja koji se nude u Nišu.

Deli je u saradnji sa partnerima iz Bugarske organizovao sajmove grnčarije i folklora u Montani i u Nišu. Događaj u Nišu pratilo je preko 250 ljudi u publici, a konstantno interesovanje građana za grnčariju pokazuje da je ovaj program bio potreban Nišu.

Stigli su u međuvremenu i pozivi za predstavljanje i na drugim događajima, između ostalog i na Velikom letnjem festivalu u Niškoj Banji, gde su posetioci mogli da nauče kako se radi na grnčarskom točku i upoznaju se sa ovim kreativnim vidom umetničkog stvaralaštva.

Odlične reakcije na aktivnosti koje su proizašle iz projekta „Grnčarstvo za sve“ pokazatelj su i potvrda potrebe da se sa ovakvim programima u Nišu nastavi i dalje. Deli prostor će svoje kapacitete, resurse i opremu za grnčariju i u narednom periodu koristiti da promoviše ovu oblast, podstakne ljude da se bave grnčarijom i budu stvaraoci.

O PROJEKTU:

Deli prostor je sa udruženjem “Omladinski pokret za budućnost” iz Montane u Bugarskoj, realizovao projekat „Grnčarstvo za sve (CP4All)u okviru INTERREG-IPA CBC programa prekogranične saradnje Bugarska-Srbija, Evropska unija. Kako u Nišu, tako i u Montani, primenjen je isti pristup realizaciji istih aktivnosti. Pored grnčarstva, organizovane su i obuke iz tradicionalnih folklornih igara.

Projekat je imao za cilj da poveća turističku atraktivnost grada Niša kroz osnivanje grnčarskih studija i obuke u tradicionalnom grnčarstvu i folkloru, stvarajući tako inovativan pristup zadovoljavanju rastućih zahteva mladih, odraslih i starijih zajednica, kao i turista iz velikih gradova, koji traže veštine i obogaćivanje znanja iz tradicionalnog grnčarstva i folklora.

Ovaj tekst je pripremljen uz pomoć sredstava Evropske unije kroz Interreg-IPA Program prekogranične saradnje Bugarska – Srbija pod brojem CCI No 2014TS1615SVOO7. Jedinstveno odgovorno lice za sadržaj ove publikacije je Deli – Prostor za kreativno delovanje i ni na koji način ne može biti tumačen kao stav Evropske unije ili Upravljačkog tela programa.

Takođe pročitajte

Drvena statua orla “nadgleda” pirotsku kotlinu

Dušan Živković iz Pirota duborezom se bavi tek pet godina ali je imao smelosti i …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.