Roditeljstvo je škola koja traje čitav život i kažu da je jedina gde nemate mogućnost da polažete popravni ispit i gde je uvek potrebno usavršavanje. Ali, na samom početku ove životne škole dobro je imati pomoć stručnjaka a mladim roditeljima u Leskovcu već godinama pomaže Savetovalište za trudnice i roditeljstvo.
Nedavno su podeljene „diplome“ 64.generaciji polaznika ove Škole roditeljstva kroz koju se godišnje edukuje 100 do 150 trudnica sa muževima. Sve se odvija pod budnim okom mr Ivana Stanković, psihologinja i psihoterapeutkinja koja i sama vodi jedan deo radionica. Budući roditelji se kroz radionice, demonstracije, predavanja, gledanje filmova i vežbe desetak stručnjaka različitog profila od ginekologa, akušera, stomatologa, dermatovenerologa, specijalista ishrane zdravih i bolesnih, pedijatra, neonatologa, patronažnih sestara, neonatoloških sestra, babica, psiholog,…pripremaju za porođaj ali i za odgovorno roditeljstvo i usvajanje zdravih životnih navika.
Najmlađa polaznica je imala 19 godina, a najstarija 41 godinu. Ponekad se uključe i buduće bake i tetke ali je sve češća praksa da očevi aktivno učestvuju u priprema za dolazak na svet novog člana porodice
„Svake godine pedesetak budućih očeva takođe dobije diplomu za pohađanje pripreme za roditeljstvo. Inače, za proteklih 12 godina slika je značajno promenjena. Sve je više očeva koji su potpuno uključeni u život svoje dece i vrlo aktivno učestvuju u njihovom čuvanju i vaspitanju. Srećemo ih na ulici kako nose decu, šetaju ih po gradu i parkovima, često i sami dovode kod lekara što je pre samo 10-tak godina bilo jako retko, a pre 15-tak godina nezamislivo.
Poslednje tri godine, u program Savetovališta za trudnice i roditeljstvo uvrštene su i teme : „Uloga očeva u roditeljstvu i vaspitanju dece“ i „Funkcionalna porodica “
„Savetovalište svedoči još nekom divnim primerima od pre par godina. Nekoliko budućih očeva se povezalo tako da su jedni drugima bili psihološka i ljudska podrška da lakše prožive neizvesnost porođaja…
Savetovalište od početka rada u kontinuitetu evaluira svoj rad na više načina. Na kraju svake radionice (22 teme+obilazak porodilišta) polaznici mogu davati sugestije i predloge mogućih izmena i dopuna programa. Na kraju ciklusa popunjavaju evaluacioni upitnik. Posle porođaja akušeri i babice daju povratnu informaciju o saradljivosti polaznica na porođaju, a kasnije patronažne sestre o snalaženju u roditeljstvu…