U cilju smanjenja nezaposlenosti i siromaštva, kao i očuvanja kulturnog i istorijskog nasleđa našeg naroda kroz oživljavanje jednog od najstarijih zanata na ovim prostorima – filigrana, Udruženje VILIN VEZ sprovešće projekat za ekonomsko osnaživanje žena iz kategorije jednoroditeljskih porodica, pod nazivom FILIGRAN – BUDUĆNOST TKANJA SREBRNIM NITIMA.
Pokrovitelj ovog Projekta je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, a partneri na realizaciji Projekta – Regionalna privredna komora Niš, Niški kulturni centar i Media & Reform Centar Niš.
Cilj ovog projekta je ekonomsko osnaživanje žena iz kategorije jednoroditeljskih porodica (samohrane majke), kroz obuku za filigranski zanat, ne bi li obezbedile sebi posao i materijalnu egzistenciju. Time bismo smanjili nezaposlenost i siromaštvo, poboljšali ekonomski položaj i status žena iz ove kategorije kroz podizanje njihovih obrazovnih i stručnih znanja i veština i obezbedili im održivu zaposlenost ili osnaživanje da pokrenu sopstveni biznis. – kaže Irena Ulemek predsednica Udruženja Vilin Vez
U okviru projekta će biti organizovan kurs filigrana za 8-10 polaznica koji će trajati 7 nedelja i koji počinje oko 15. oktobra. Kurs će se sastojati iz dva dela: praktični deo koji će se obavljati u radionici i teorijski deo koji će predstavljati Uvod u preduzetništvo. Po završetku obuke polaznice će polagati završni ispit pred stručnom ispitnom komisijom (teorijski i praktično). Takođe, biće organizovana izložba njihovih radova.
One koje su položile završni ispit dobiće sertifikat, koji će im svečano biti dodeljen na završnoj večeri.
Obezbedili smo da, tokom trajanja realizacije Projekta, brigu o deci polaznica kursa preuzme članica našeg Udruženja, tako da će deca prisustvovati kreativnim radionicama dok su im majke na obuci.
Inovativni pristup problemu zapošljavanja žena iz ove kategorije sastoji se u tome da se stari zanati (po zakonu) mogu obavljati u kućnim uslovima, tako da bavljenje ovim zanatom omogućava usklađivanje njihovog privatnog i poslovnog života, to jest
istovremeno rad i brigu o deci.
Kroz ovaj Projekat ćemo pokazati da se starim tehnologijama i na stare načine mogu izrađivati moderni i savremeni predmeti, primereni našem vremenu. Danas je filigranski zanat skoro zaboravljen, a u Srbiji možemo da, na prste jedne ruke, pobrojimo zanatlije koji se bave ovim zanatom, tako da polaznici kursa imaju mogućnost učenja i zapošljavanja u oblasti u kojoj nema velikog broja zaposlenih, gde je to čime se bave retkost, a ono šta izrađuju – unikat.
Zanatstvo je kreativno, inovativno, radno vreme i količina proizvoda zavisi samo od vaše volje i raspoloženja. Za bavljenje zanatstvom ne treba nikakvo formalno obrazovanje, znanje jezika, poznavanje rada na računaru,… kao što zahteva većina poslodavaca.
Sve polaznice kursa filigrana koje su položile završni ispit, učlanićemo u Udruženje. Kao naše članice imaće obezbeđen prostor na sajtu Udruženja, obezbeđeno učestvovanje na raznoraznim izložbama i sajmovima, logističku podršku i plasman svojih proizvoda na tržište.
Prijavljivanje kandidata i informacije na telefon 063 45 43 48 Irena Ulemek (predsednik Udruženja) ili na meil [email protected]
O FILIGRANU
Filigran je bila najrasprostranjenija tehnika u umetničkoj obradi srebra i zlata. Ovom tehnikom je, tokom vekova, izrađivan nakit kao i ukrasni predmeti kojima se i danas divimo. Da bi se neki ukrasni predmet ili nakit uradio u ovoj tehnici upotrebljava se srebrna, zlatna i ređe bakrena žica za komponovanje motiva. Niti žice se savijaju i upliću, međusobno vezuju i tako se formira složeni motiv. Kako nisu postojale mustre i šeme za izradu motiva kod ove tehnike, svaki je majstor kombinovao šare „iz glave“, a dobri majstori filigrana bili su daleko poznati i dobro plaćeni za svoj rad. Krajem XIII veka pod uticajem Vizantije, filigran dolazi u naše krajeve i na taj način postaje i naše srednjovekovno nasleđe. Filigran je bio veoma raširen u starom srpskom zlatarstvu i u tursko vreme doživljava procvat i postaje jedna od najzastupljenijih tehnika prilikom obrade nakita od srebra i zlata.