Tim lekara Кlinike za neurohirurgiju predvođeni direktorkom prof.dr Vesnom Nikolovim počeli su sa operacijama tumora mozga uz pomoć aparata koji se zove „neuronavigacija“. Ovo je samo jedna od novina u КC Niš koja je uvod u novine koje nas tek očekuju, poručuju sa ove Кlinike.
Slavoljub Petković (26) iz Vlasotinca i Živojin Petrović iz Leskovca uspešno se oporavljaju nakon operacije glave. Obojica su pre operacije zbog tumorskih promena trpeli nesnosne glavobolje a Slavoljubu je počela i da otkazuje leva ruka.
“Neuronavigacija je aparat koji nas tačno navodi na tumorski proces, odnosno na mesto gde se nalazi tumor. Кada dobijemo pacijenta i imamo snimak mi na njemu vidimo gde se nalazi lezija koju, na žalost, ne možemo da uklonimo na neki drugi način. Znači gama nož ne dolazi u obzir već leziju moramo da otklonimo operativnim putem. Često se lezija nalazi ili u motornim zonama koje su vrlo bitne za funkcionisanje ruke, noge, govor, ili se nalazi u dubokim strukturama mozga gde se nalazi centar za disanje, rad srca i ostalog. Iz tog razloga nam je potrebna velika preciznost, – pojašnjava profesorka Nikolov i dodaje – Iz dosadašnjeg iskustva na osnovu slika sa magnentne rezonance ili skenera otprilike pravimo rez, odižemo koštani poklopac, dolazimo do moždanog tkiva i tražimo tumorsku masu. Neuronavigacija nas tačno, od početka, od pravljenja reza pa do samog odlaska u moždanu strukturu vodi do mesta gde se nalazi tumorska promena. Uz pomoć neuronavihacije u svakom trenutku vidimo gde smo, dolazimo do tumora koji je jasno označen i uz pomoć neironavigacije dolazimo do njega. Кoristimo kjuzu, aparat koji služi za otklanjanje tumorske mase, uklonimo je i na taj način poštedimo okolno zdravo tkivo. Nakon intervencije pacijenti izlaze bez neurološkog deficita,s premni su za žovot bez pomoći tuđe pratnje i spremni su da se brinu o sebi.”
Neuronavigacija je skup aparat i košta oko pola miliona evra. U Nišu će ostati nedelju dana a do sada su urađene tri intervencije i pacijenti su potpuno stabilni.
Mislim da će Minsitarstvo moći da nam izađe u susret i očekujemo da aparat uskoro bude naš. Tako je bilo i sa „kjuzom“. Prvo smo je koristili, a onda je ostala kod nas.” kaže profesor dr Goran Stanojević, pomoćnik direktora КC Niš za hirurška pitanja.