“JUGA u malom” na prvoj vajarskoj radionici Pigmalion u Tamnjanici

Umetnici iz Slovenije, Makedonije, Hrvatske i Srbije biće učesnici prve vajarske radionice Pigmalion u Tamnjanici od 10. do 31.septembra.

Organizator ove radionice je Gorazd Čuk iz Ljubljane koji je zaljubljenik u umjetnost. Posle mnogo slikarskih likovnih kolonija organiziranih u Sloveniji i Srbiji odlučio po prvi put da se radi kiparska radionica u mramoru iz Prilepa u kući umjetnika Pigmalion u Tamjanici.
Jure Markota rođen je 1985. u Slovenj Gradecu. Po završetku srednje škole 2004. upisuje Akademiju likovnih umjetnosti i dizajna u Ljubljani smjer Kiparstvo. Njegovi su mentori bili: Dušan Tršar, Lujo Vodopivec, Jože Barši i Alen Ožbolt kod kojeg je diplomirao. Tema diplomskog rada bila je „ Vrijeme je novac“. Za vrijeme studija surađivao je s mnogim slovenskim umjetnicima kao njihov asistent. Radio je s Mirsadom Begićem u izradi scenografije, a s Dragicom Čadež i Alenom Ožboltom postavljao je izložbu te je razvijao ideje s Tobiasom Putrihom. Osim oblikovanjem skulptura bavi se slikarstvom, grafičkim dizajnom, arhitekturom i novim medijima. Sudjelovao je na brojnim izložbama, simpozijima i natjecanjima te je surađivao na internacionalnim video festivalima.
Nikola Smilkov rođen je 1973.godine u Stipu (Makedonija). Godine 1999.završio je kiparstvo na Sveučilištu Sv. Ćirila i Metoda u Skoplju, gdje je u 2002. godine magistrirao u oblasti skulpturu u klasi prof. Dragana Poposkog – Dada. Godine 2012 je doktorirao na području metodologije likovnog obrazovanja na Pedagoškom fakultetu Sv. Klimentana Ohridskog Sveučilištu u Bitoli. Sudjelovao je na nekoliko međunarodnih simpozija (Austriji, CrnojGori, Bugarskoj, Turskoj) , gdje je realizirao monumentalne skulpture. Izlagao je na skupnim izložbama u Austriji, Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Srbiji, Bugarskoj, Rumunjskoj, Francuskoj, Indiji Turskoj, Nemacka i Egipat. Nikola Smilkov je dva puta dobio prvu nagradu za svoje skulpture, koje mu je u 2008.i 2016 godine dodijelila Udruga likovnih umjetnika Makedonije.
Božo Terzić rođen je 1977. godine u Beogradu. Diplomirao je vajarstvo na Fakultetu primenjenih umetnosti i dizajna u klasi profesora Dragana Dimitrijevića. Učesnik brojnih kolektivnih izložbi i projekata u zemlji i inostranstvu. Autor je više skulptura na otvorenom prostoru, kao i jedan od organizatora manifestacije Savremena skulptura u javnom prostoru.Učesnik je više značajnih simpozijuma skulpture. Član je ULUS-a i ULUPUDS-a. Živi i radi u Beogradu u statusu samostalnog umetnika.
Petar Hranuelli, rođen u Supetru (27. prosinca 1975.), a do 1994. godine živi u Postirama na otoku Braču. Izlaže od 1994. godine na 53 samostalnih i 103 skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Dobitnik je nekoliko nagrada i priznanja, među koje izdvajamo, otkupna nagrada Venere u medu, Gradski ured za poljoprivredu i šumarstvo, Zagreb (2007.), 1. nagrada žirija za XXVI izložbu malog formata, Šabac (2017.) 1. nagrada za skulpturu, IV Međunarodno bijenale akta Marko Krstov Gregorić, Petrovac, Crna Gora ( 2018.)… O njegovom umjetničkom radu pisali su istaknuti likovni kritičari: Zvonko Maković, Iva Körbler, Tonko Maroević, Ive Šimat Banov, Draženka Jalšić Ernečić, Nikola Albaneže, Olivera Vukotić, Stanko Špoljarić, Davorin Vujičić, Romana Tekić, Sonja Petrović Jagić, Vesna Bunčić, … Djela mu se nalaze u javnim i privatnim zbirkama (Hrvatska, Slovenija, Njemačka, Nizozemska, Italija, Austrija, Srbija, Turska, Engleska, Crna Gora, Španjolska, Kalifornija, Čile, Švicarska, …) Član je HDLU-a od 2006. godine. Živi i stvara u Zagrebu .

Takođe pročitajte

Misterija jednog izgubljenog grada među stranicama knjige Veroljuba Trajkovića

Luksuzno opremljena, dvojezična knjiga na četiri stotine strana “Caričin grad – izgubljeni grad u podnožju …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.