Jubilarna Noć istraživača!

Jubilarna deseta “Evropska noć istraživača“, pod sloganom “Deseta noć, kroz znanje daje moć“ održaće se u petak, 27. septembra u 29 gradova širom Srbije.

U Nišu će se ova edukativna i zanimljiva manifestacija održati od 17 do 22 časa na pet lokacija: Oficirskom domu, Univerzitetskoj biblioteci ,,Nikola Tesla’’, Galeriji Sinagoga (od 12 do 17 časova), u prostoru Književno memorijalne postavke Stevan Sremac/Branko Miljković i Regionalnom centru za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju.

  • Glavna ideja popularizacije nauke je da se način komunikacije pojednostavi tako da naučne informacije i značaj nauke postane dostupan što široj populaciji bez obzira na godine, nivo obrazovanja i prethodno znanje. Upravo su istraživači ti koji predstavljaju ključnu vezu u komunikaciji sa javnošću i popularizaciji nauke. Ove godine želimo da vratimo fokus na interdisciplinarnost nauke i na njen značaj u očuvanju kulturnog i prirodnog nasleđa Srbije. U Evropskoj nedelji sporta, koja se poklapa sa “Evropskom noći istraživača“, put do naučnog petka promoviše i značaj sporta koji je više od igre.“ –poručuje prof. dr Aleksandra Pavlović, koordinatorka projekta ReFocuS 2.0

U Oficirskom domu biće predstavljene tehnologije 3D štampe, robotike, reverznog inženjerstva, mašinskih simulacija, virtualne i proširene stvarnosti i mašinskog učenja. Uz pomoć interaktivnog modela, posetioci mogu da „otputuju“ do Tesline laboratorije u Long Island-u. Kroz različite multimedijalne prezentacije biće rasvetljen karakter savremene umetnosti koja živi svoju intertekstualnu/transmedijalnu stvarnost. Kroz digitalnu rekonstrukciju Niša, biće prikazana njegova istorija.

  • Saznaćete i da li je budućnost bezbednija sa matematikom, koje su istine i zablude o korišćenju životinjskih vrsta u alternativnoj medicini, ko su ribe doktori, kako možemo da sačuvamo prirodno nasleđe i kakve su mogućnosti primene pametne meterološke stanice. Upoznaćete se i sa veštačkom paukovom mrežom, bioplastikom, biomaterijalima, aerogelovima i drugim materijalima koji najavljuju budućnost. Oprobaćete se u ulozi detektiva i zavirićete u čarobni svet svetlucavih biljaka. Saznaćete i kako treba „čitati“ periodni sistem elemenata. U Evropskom ćošku ćete se, kroz brošure i priče naših istraživača, upoznati sa Evropskom unijom, načinima mobilnosti istraživača i studenata u Evropi. U Etno kutku saznaćete više o predmetima koji su bili neizostavni deo svakog seoskog domaćinstva s početka 20. veka“ – dodaje prof. dr Aleksandra Pavlović

Posetiocima izložbe u Univerzitetskoj biblioteci, biće predstavljena moderna tehnologija koja se koristi u svakodnevnom radu i koja je dostupna korisnicima biblioteke u svrhe obrazovanja, ali i kreativnosti i zabave. U biblioteci budućnosti: pogledajte kako rade HOLA interaktivni uređaji osetljivi na dodir, Kindle uređaji za čitanje elektronskih knjiga, štampači na Brajevom pismu i 3D štampači. Naučite da programirate na MICRO:BIT mini računarima koristeći program Python. Postanite deo istraživačke zajednice Srbije – saznajte kako do lične šifre istraživača. Informišite se o: novom korisničkom servisu COBISS+ i android aplikaciji mCOBISS prilagođenoj za mobilne uređaje; o digitalnim repozitorijumima PHAIDRA i NaRdus;

  • Otvorenom pristupu informacijama, Otvorenoj nauci, licencama kreativne zajednice. Saznajte šta je geštetner, šta je mikročitač i kako su izgledali  prvi računari u biblioteci i prvi internet modem.

U prostoru Književno memorijalne postavke Stevan Sremac / Branko Miljković u toku Noći istraživača, biće održane dve edukativne radionice za osnovce viših razreda (7. i 8.  razred), pod nazivom Muzejski i književni plakat. Nakon upoznavanja sa stalnom postavkom i delima Sremca i Miljkovića, učenici će dobiti osnovna objašnjenja o tome šta je plakat, a onda će podeljeni u grupe uraditi plakate prema instrukcijama. Tema za plakat biće književna dela ili stalna postavka dvojice književnika. U Galeriji Sinagoga, učenici će praviti ogrlice i minđuše, upoznajući se sa arheološkim zbirkama Narodnog muzeja Niš.

Tokom nedelje istraživača (od 23. do 27. septembra), u Naučnom klubu Regionalnog centra biće organizovane različite aktivnosti: izložba, predstava, radionice za učenike, naučni autobus, časovi u Parku znanja, radionice, predstavljanje  evropskih projekata  i interaktivna predavanja. Predavanja su namenjena svim uzrastima i pokrivaju različite teme od kulturnog nasleđa do zanimljivosti iz hemije, biologije, istorije i umetnosti. Za učenike osnovnih i srednjih škola, predviđene su radionice i vežbe iz matematike, fizike i programiranja.

 

Evropska Noć istraživača u Srbiji finansirana je iz programa „HORIZON 2020“ koji predstavlja najveći program Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, a u okviru potprograma Marija Sklodovska-Kiri. Sva naučna dešavanja realizuju se kroz tri projekta:

 

Projekat ReFocuS 2.0 (The Road to Friday of Science), čiji je koordinator Prirodno-matematički fakultet Niš, organizuje Noć istraživača u saradnji sa Institutom za biološka istraživanja „Siniša Stanković“, Centrom za promociju nauke i Zavodom za zaštitu spomenika kulture Kragujevac.

 

Projekat SCIMFONICOM 2018-19 (Scince in Motion for Friday Night Commotion) koordiniše Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu u saradnji sa Fakultetom za fizičku hemiju.

 

Projekat ReConNeCt (Research, Connections, Networks and Culture) vodi Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, a partneri na projektu su Prirodno matematički fakultet Novi Sad, Centar za promociju nauke (CPN), Kreativno edukativni centar, Udruženje naučnih komunikatora – Naukom, Visoka tehnička škola strukovnih studija Zrenjanin I Visoka tehnička škola strukovnih studija Subotica.

 

Sve informacije o sadržajima, lokacijama i satnici ovogodišnje Noći istraživača moguće je pronaći na sajtu www.nocistrazivaca.rs.

 

 

 

Takođe pročitajte

Inkluzivni pristup obrazovanju – Učimo svi zajedno

Biotehnološka škola „Šumatovac“ u Aleksincu danas je bila domaćin događaja promocije inkluzivnog obrazovanja i uvažavanja …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.