Interesantne činjenice o reciklaži

Reciklaža, odnosno recikliranje, predstavlja proces ponovnog vraćanja u upotrebu nekog uređaja, materijala ili sirovine.

Ovaj proces je veoma značajan za uštedu energije, ali i zbog podizanja svesti o očuvanju životne sredine i resursa. Zbog toga se reciklaža smatra jednom od naprednijih i promišljenijih tekovina civilizacije. Osim dosadne statistike, šta se i koliko reciklira, i stalnoj priči o neophodnosti reciklaže, pojavljuju se i činjenice koje mogu biti veoma interesantne, pa do neke mere i bizarne. Reciklažom se ne mora smatrati samo kruženje materije u prirodi i obnovljivost izvora, već i odgovorno ponašanje prema uređajima i tehnologiji. Zbog toga pojedine kompanije nude i mogućnost otkupa starih telefona i drugih uređaja. Više informacija o otkupu mobilnih telefona u Beogradu pogledajte na sajtu otkup mobilnih telefona.rs . Na taj način na dobitku su i otkupljivači, ali i oni koji ne znaju šta će sa starim modelima uređaja. Ovim se preventira eventualno bacanje baterija, zračenje neispravnih uređaja i podiže sveopšta svest. A koliko reciklaža može biti puna iznenađenja, najbolje svedoče sledeće činjenice.

Osnovne činjenice

Samo jedna reciklirana limenka može sačuvati dovoljno energije za čak tri sata rada televizora. Jedna reciklirana staklena flaša čuva dovoljno energije za rad računara čak 25 minuta. Na energiju koja bi se uštedela reciklažom plastične flaše sijalica bi mogla da svetli tri sata.
-70 % manje energije je potrebno za reciklažu papira nego za njegovo ponovno stvaranje.

Reciklaža aluminijuma i limenki

Uz odgovorno ponašanje i dobro vođenu reciklažu, limenke za ambalažu za svega šest nedelja mogu se iznova koristiti nakon reciklaže. Recikliranje aluminijumskih limenki za pakovanje pića je i najzastupljenija grana reciklaže u celom svetu. Resursi koji se tom prilikom čuvaju su od neprocenljive važnosti. Koliko je važna reciklaža govori i činjenica da svaki čovek dnevno proizvede oko dva kila otpada, što na godišnjem nivou iznosi blizu jedne tone. Samo u Americi, stanovništvo tokom jedne godine proizvede preko 200 miliona tona čvrstog otpada. Reciklažom samo jedne limenke moglo bi se obezbediti toliko energije da se na iPod-u odsluša čitav jedan muzički album.

Reciklaža hrane

Blizu 22 miliona tona hrane baci se svake godine. Statistika kaže da kada bi se ta hrana pravilno kanalisala, smanjila bi se emisija štetnih gasova i efekat staklene baste, u onolikoj meri koliko bi se smanjilo kada bi se sa ulice povuklo čak dva miliona automobile. Ovaj neverovatan podatak takođe govori o tome koliko se neodgovorno i neraspoređeno hrana generiše.

Ušteda vode

Neodgovornost, nebriga, a kat kad i neznanje, dovode do velikih problem akada se stvar posmatra iz perspektive trajanja ili perspektive globala. Kada zaboravimo da zavrnemos lavinu, ili nam slavina mesecima kaplje, to proizvodi štetne posledice. Naime, čak 540 litara vode otiče u nepovrat na ovakav način. Koliko je to kada se saberu sve slavine ovog sveta čije su instalacije neispravne, ne smemo ni da zamišljamo. A onda se, negde u Africi, iznova poteže pitanje života i smrti zbog nemanja pijaće vode. Eto koliko bi se života moglo spasiti kada bi se ljudi samo malo osvestili i promenili način funkcionisanja.

Umesto zaključka

Kao što vidimo, nebrojeno je informacija od značaja kada je u pitanju recikliranje. Ako se nikada niste zapitali koliko je tema reciklaže važna i koliko je važno zauzeti stav po ovom pitanju, možda je sada krajnje vreme da se iznova zapitate i donesete sami izvesne zaključke. Zapravo, reciklaža ili odgovorno ponašanje prema starim uređajima, telefonima, računarima… moglo bi poprilično da ima uticaja i na vaš novčanik. Naime, štednja novca na duge staze još jedna je od prednosti reciklaže. Osim toga, na taj način spasićete pokolenja i obezbediti zdravije okruženje. Reciklaža ne traži neko ekstremno zalaganje, već samo malo pažnje da bi mesto na kome živite bilo čistije i da bi planeta duže trajala.

Jasno je da na ovom svetu nismo dovoljno dugo da bismo videli kakva će biti njegova sudbina. Jasno je i to da smo na ovom svetu dovoljno dugo da utičemo da još neko posle nas na svetu bude dovoljno dugo. Mislite o tome.

Takođe pročitajte

Dan španske arhitekture u Nišu

Eu info point u Nišu, poziva vas na Dane španske arhitekture u Nišu koje 17. …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.