Doktor Miloš: Nisam se bojao za sebe, to je moj poziv!

.“Ne razumem otpor prema vakcini i ovom prilikom citiraću našeg nobelovca Ivu Andrića:“ Toliko je bilo u životu stvari kojih smo se bojali. A nije trebalo. Trebalo je živeti.“, ističe naš sagovornik dr Miloš Đokić zaposlen u Službi hitne medicinske pomoći pri Domu zdravlja u Vlasotincu.

Koji je bio Vaš prvi susret sa koronom?

Moj prvi susret sa koronom bio je u prvim danima proglašenja svetske pandemije. S obzirom da radim u Službi hitne medicinske pomoći u Vlasotincu pružali smo medicinsku pomoć pacijentima sa različitim akutnim respiratornim poremećajima, ali i komplikacijama nastalim usled infekcije virusom Covid-19. Najugroženije pacijente smo u pratnji medicinske ekipe sanitetom transportovali do bolnice u Leskovcu na dalje lečenje.

Da li ste se uplašili ne samo za sebe nego i za svoje bližnje?

Nisam bio uplašen za sebe, jer sam sam odabrao poziv kojim ću se baviti, i shodno tome znao sam koje rizike nosi bavljenje medicinom. Bio sam zabrinut za svoju porodicu, kao i verovatno svaki čovek na mom mestu, jer sam kući imao trudnu ženu, trogodišnjeg sinčića i stare, meni drage, roditelje. Znao sam da su oni izloženi velikom riziku za dobijanje Covid-19 infekcije, i to ne njihovom voljom ili pak nepažnjom, već usled velikog broja zaraženih pacijenata koje sam iz smene u smenu pregledavao i mogućnosti da virus donesem kući, bez obzira sto sam se pridržavao svih epidemioloških mera.

Da li ste očekivali da ćemo dogurati do 4. talasa i koje su po vama njegove specifičnosti?

Verovao sam da će pandemiji biti brži kraj, nisam očekivao da se ovoliko dugo zadrži i da cemo dogurati do 4.talasa. Smatram da je bio pogubniji za starije sugrađane, jer se kod njih klinička slika naglo pogoršavala. Takodje smatram da se brže prenosio među ljudima i ispoljavao simptome bolesti za 2 do 3 dana i na taj način širio na sve članove unutar jedne porodice.

Kada Vam je bilo najteže i koji oblik ste preležali teži ili lakši?

Period koji je meni bio najteži jeste ovaj zadnji talas kada sam i sam oboleo i doneo virus kući i naravno zarazio čitavu porodicu.Deca, supruga i ja smo prošli sa lakšim tegobama kijavice, kašlja, gušobolje, malaksalosti i gubitka čula mirisa i ukusa. Dok su roditelji , iako vakcinisani, preležali teži oblik Covida sa obostranom upalom pluća.

Koja su iskustva sa postkovid pacijentima, da li im je potrebna psihička, a ne samo somatska podrška?

Što se tiče postkovid pacijenata i njihovih tegoba, simptomatologija je različita, ali velikom broju pacijenata i jeste potrebna psihička podrška. Pacijenti često dođu uplašeni, uznemireni, na ivici suza, razdaržljivi, zahtevaju proveru saturacije na pulsnom oksimetru… Međutim posle pregleda takvih pacijenata osnovna terapija i lečenje bude usmereno na psihičku podršku i razumevanje njihovog stanja. Neretko se dešava da je potrebno i lečenje specijalista psihijatrije nakon težih stanja depresije, manije, paranoje… pa čak i suicida.

Kakav je stav prema vakcinaciji?

Vakcina je moćno sredstvo u borbi protiv Covid virusa. Kao lekar tj. obrazovan čovek ja sam za apsolutnu vakcinaciju stanovništva. Zahvalan sam našim precima koji su bili, iako većina neobrazovana, mudri ljudi i uspeli da vakcinacijom spreče širenje i iskorenjenje raznih bolesti. Danas, ja ne razumem otpor prema vakcini i ovom prilikom citiraću našeg nobelovca Ivu Andrića:“ Toliko je bilo u životu stvari kojih smo se bojali. A nije trebalo. Trebalo je živeti.“

 

“Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirala opština Vlasotince na Konkursu u 2021. godini. Statovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.”

Takođe pročitajte

Uhvati dobar ritam svaki dan

Nekada nam se zaista čini da svako novo jutro izgleda kao da se spremamo za …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.