20 miliona evra za inovacije u Srbiji

Potpisivanjem Ugovora o direktnom grantu sa Sektorom za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije Ministarstva finansija, Fond za inovacionu delatnost pokrenuo je novi Projekat „Povećanje inovacionih kapaciteta i tehnološke spremnosti malih i srednjih preduzeća“.

Ovim Ugovorom obezbeđeno je dalje finansiranje realizacije Programa ranog razvoja, Programa sufinansiranja inovacija i Program saradnje nauke i privrede. Ukupna vrednost Ugovora o direktnom grantu je 20 miliona evra (15 miliona evra iz sredstava Evropske unije IPA i 5 miliona evra sufinansiranja iz budžeta Republike Srbije, koja se obezbeđuju od strane Ministarstva prosvete nauke i tehnološkog razvoja). Predviđeni budžet za finansiranje inovativnih projekata iznosi ukupno 18 miliona evra. Ugovor o Direktnom grantu se sprovodi po indirektnom sistemu upravljanja preko CFCU-a.

Na osnovu pokretanja novog Projekta, Fond za inovacionu delatnost raspisuje javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava za razvoj inovativnih proizvoda, usluga i tehnologija kroz Program ranog razvoja, Program sufinansiranja inovacija i Program saradnje nauke i privrede, u ponedeljak 5. jula 2021. godine.

Javni poziv vredan 9 miliona evra otvoren je do 15. septembra 2021. godine u 15:00 časova, a prijave projekata iz svih oblasti nauke i tehnologije i svih industrijskih sektora se podnose putem portala Fonda. Naredni javni poziv za programe finansiranja očekuje se krajem novembra 2021. godine.

Program ranog razvoja namenjen je mikro i malim preduzećima osnovanim u Srbiji u većinskom privatnom vlasništvu rezidenata Republike Srbije, koja posluju ne duže od pet godina u trenutku prijave projekta i razvijaju inovativne proizvode, usluge i tehnologije za kojima postoji jasno definisana potreba na tržištu. Fond može sufinansirati svaki pojedinačni projekat sa maksimalno 80.000 evra bespovratnih sredstava. Finansiranje koje Fond obezbeđuje ne može preći 70% ukupnog budžeta projekta koji se prijavljuje.  Prijavu projekta mogu da podnesu i neformalni timovi sa najviše 5 članova, koji će biti u obavezi da registruju preduzeće u slučaju da njihov projekat bude odobren za finansiranje.

Кroz Program sufinansiranja inovacija dodeljuje se finansijska podrška do 300.000 evra po projektu, a korisnici su mikro, mala ili srednja preduzeća registrovana u Srbiji, sa većinskim privatnim vlasništvom. Podrška omogućava preduzećima razvoj novih proizvoda, usluga i tehnologija sa visokom dodatom vrednošću i podsticanje komercijalizacije istraživanja i razvoja postojećih inovativnih preduzeća, kao i uspostavljanje saradnje/partnerstava sa međunarodnim kompanijama/organizacijama. Finansiranjem koje Fond dodeljuje pokriva se maksimalno 70% ukupnih opravdanih troškova projekta za mikro i mala preduzeća, odnosno 60% za srednja preduzeća. Projekti mogu trajati do 24 meseca.

Cilj Programa saradnje nauke i privrede je da pomogne istraživanja koja su od značaja za privredu tako što će podstaći preduzeća iz privatnog sektora i javne naučnoistraživačke organizacije da se upuste u zajedničke istraživačko-razvojne projekte sa ciljem stvaranja novih ili poboljšanih komercijalno orijentisanih proizvoda i usluga, kao i inovativnih tehnologija sa značajnim budućim učinkom i tržišnim potencijalom.

Кroz Program saradnje nauke i privrede dodeljuje se finansijska podrška do 300.000 evra bespovratnih sredstava po projektu, a korisnici su konzorcijumi sačinjeni od najmanje jednog privatnog mikro, malog ili srednjeg preduzeća osnovanog u Srbiji i jedne javne (u većinskom državnom vlasništvu) akreditovane naučno-istraživačke organizacije. Podrška omogućava konzorcijumima da realizuju zajedničke projekte kako bi stvorili proizvode, usluge, tehnologije i tehnološke procese visoke vrednosti kroz primenjeno istraživanje i razvoj. Finansiranje koje Fond obezbeđuje pokriva se maksimalno 70% ukupnih opravdanih troškova projekta za mikro i mala preduzeća, odnosno 60% za srednja preduzeća. Projekti mogu trajati do 24 meseca.

Programi su usklađen sa Strategijom pametne specijalizacije u Srbiji, a Fond će razmotriti finansiranje projekata iz svih oblasti nauke i tehnologije i iz bilo kog industrijskog sektora.

Proces odlučivanja o finansiranju projekata je nezavisan i konačnu odluku o finansiranju, na konkurentskoj osnovi, donosi nezavisna međunarodna Ekspertska komisija Fonda. Broj finansiranih projekata zavisi od kvaliteta podnetih prijava i od ukupnih sredstava koja su opredeljena za ove programe.

U skladu sa trenutnom epidemiološkom situacijom, Fond će promociju ovih programa organizovati online tokom jula, avgusta i septembra. Sa ciljem da se svim zainteresovanim aplikantima predstave uslovi i detalji za podnošenje prijava projekata, tim Fonda će svakodnevno pružati podršku, a jednom nedeljno održavati radionice putem Zoom aplikacije. Takođe, planirana su i medijska oglašavanja u vidu intervjua, izjava i gostovanja, kako za nacionalne tako i za lokalne medije.

Fond će, u saradnji sa lokalnim partnerima (kao i svim organizacijama koje rade sa malim i srednjim preduzećima i naučnoistraživačkim institucijama) kao što su: privredne komore, regionalne razvojne agencije, startap centri, naučno-tehnološki parkovi, inkubatori, inovacioni centri, kancelarije za mlade, fakulteti i instituti deliti informacije o raspisanom javnom pozivu za ove programe. Informacije o raspisanom javnom pozivu i o održavanju radionica biće objavljene na našoj internet prezentaciji i društvenim mrežama.

Ugovorom o direktnom grantu – Povećanje inovacionih kapaciteta i tehnološke spremnosti MSP, koji je potpisan potpisan između Fonda za inovacionu delatnost i Ministarstva finansija (Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije) obezbeđuje sredstva za nastavak sprovođenja Programa ranog razvoja, Programa sufinansiranja inovacija i Programa saradnje nauke i privrede.

Ukupna vrednost Ugovora o Direktnom grantu iznosi 20 miliona evra, od čega 15 miliona evra iz Pretpristupnih fondova Evropske unije za 2018. godinu (IPA 2018) i 5 miliona evra iz budžeta Republike Srbije, sa razdela Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Iznos opredeljen za finansiranje odobrenih projekata u okviru Programa ranog razvoja, Programa sufinansiranja inovacija i Programa saradnje nauke i privrede, finansiranih u okviru ovog Ugovora o Direktnom grantu iznosi 18 miliona evra.

Više o projektu možete saznati na: http://www.inovacionifond.rs/

Podrška Evropske unije, od početka operativnog rada Fonda 2011. godine, daje presudan podsticaj finansiranju inovacija u Srbiji i jačanju veza između istraživačkog i privatnog sektora. Evropska unija je za programe finansiranja inovacija do sada izdvojila 30,8 miliona evra iz pretpristupnih fondova.

Takođe pročitajte

Međunarodni dan žena iz ugla popularnog lanca

Direktorke, prodavačice, menadžerke, radnice u skladištu, savetnice za kupce. Žene čine čak 93 odsto zaposlenih …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.