“Evropska noć istraživača” na šest lokacija u Nišu

“Evropska noć istraživača“ održaće se u petak, 28. septembra u 26 gradova Srbije.

U Nišu će se ova edukativna i zanimljiva manifestacija održati na šest lokacija: Paviljonu u Tvrđavi, Univerzitetskoj biblioteci ,,Nikola Tesla’’, Arheološkoj Sali Narodnog muzeja, Spomen sobi Branka Miljkovića i Stevana Sremca, Logoru na Crvenom krstu i Regionalnom centru za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju. Tim povodom, u EU info kutku je organizovana konferencija za medije na kojoj su organizatori i učesnici najavili svoje aktivnosti.

Redovna profesorka Prirodno-matematičkog fakulteta i organizatorka ,,Noći istraživača’’ dr Aleksandra Pavlović kazala je da je to ,,evropski događaj koji se, po tradiciji, održava poslednjeg pretka u septembru’’ i najavila jako bogat i raznovrstan naučno-popularni program jer je, kako navodi, ,,za razvoj društva izuzetno bitan razvoj nauke i tehnologije’’.

Uoči ovogodišnje Noći istraživača, 24. septembra se u Regionalnom centru za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju u 18 sati otvara izložba fotografija “Putovanje kroz kulturno nasleđe”, a zainteresovani će postavku moći da obiđu do 28. septembra. Događaj se organizuje u saradnji sa EU info kutkom Niš koji će i tokom ovogodišnje Noći istraživača u Paviljonu u Tvrđavi imati svoj štand sa veoma popularnim EU kvizom. Tokom Nedelje istraživača (24-28. septembra) u Regionalnom centru za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju biće organizovana i brojna predavanja na raznovrsne teme – o kulturi, istoriji, tradiciji, nauci.

Univerzitetska biblioteka “Nikola Tesla” će, u saradnji sa Zadužbinom Desanke Maksimović iz Beograda, povodom jubileja 120 godina od rođenja i 25 godina od smrti velike pesnikinje Desanke Maksimović, predstaviti izložbu Obećala si da ćeš biti večna. ,,Ideja izložbe je da sve posetioce manifestacije Noć istraživača podsetimo na život i delo naše istaknute književnice. Da spomenemo uzvišene poruke i osećanja koje je pesnikinja prenosila mlađim naraštajima i da istaknemo neprolazne vrednosti i ideje humanizma, dobrote, praštanja i ljubavi koje čine deo bogatog kulturnog nasleđa naše zemlje’’, najavila je Marijana Stojanović iz Univerzitetske biblioteke ,,Nikola Tesla’’.

Posetioci će u Noći istraživača imati prilike da se kroz stručno vođenje arheologa Narodnog muzeja u Nišu upoznaju sa srednjim vekom na teritoriji Srbije kroz prezentaciju hladnog oružja. ,,Kako oružje u Muzeju spaja arheologiju i konzervaciju objasniće nam konzervator na primeru serdnjovekovnih mačeva. U projekcionoj sali Logora na Crvenom krstu biće održana prezentacija muzejskog nasleđa na primeru Zbirke ličnih predmeta i dokumenata zatočenika Logora na Crvenom krstu. Kroz dokumentarni film o Bubnju saznaćete sve ono što niste znali o ovom spomen parku. O uzbudljivoj avanturi pripreme ovog dokumentarnog filma posetioci će moći da razgovaraju sa rediteljem i istraživačima. Spomen sobe Stevana Sremca i Branka Miljkovića biće otvorene u Noći istraživača, i najmlađi posetioci će imati priliku da se kroz igru bolje upoznaju sa njihovom književnom zaostavštinom’’, najavila je Jelena Bogdanović iz Narodnog muzeja u Nišu.

 

 

Evropska Noć istraživača u Srbiji finansirana je iz programa „HORIZON 2020“ koji predstavlja najveći program Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, a u okviru potprograma Marija Sklodovska-Kiri. Sva naučna dešavanja realizuju se kroz tri projekta:

Projekat ReFocuS 2.0 (The Road to Friday of Science), čiji je koordinator Prirodno-matematički fakultet Niš, organizuje Noć istraživača u saradnji sa Institutom za biološka istraživanja „Siniša Stanković“, Centrom za promociju nauke i Zavodom za zaštitu spomenika kulture Kragujevac.

Projekat SCIMFONICOM 2018-19 (Scince in Motion for Friday Night Commotion) koordiniše Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu u saradnji sa Fakultetom za fizičku hemiju.

Projekat ReConNeCt (Research, Connections, Networks and Culture) vodi Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, a partneri na projektu su Prirodno matematički fakultet Novi Sad, Centar za promociju nauke (CPN), Kreativno edukativni centar, Udruženje naučnih komunikatora – Naukom, Visoka tehnička škola strukovnih studija Zrenjanin I Visoka tehnička škola strukovnih studija Subotica.

Sve informacije o sadržajima, lokacijama i satnici ovogodišnje Noći istraživača moguće je pronaći na sajtu www.nocistrazivaca.rs.

Takođe pročitajte

Legende rege muzike Black Uhuru na otvaranju Nišvila!

Čuveni rege sastav Black Uhuru sa Jamajke nastupiće prvi put u Srbiji u četvrtak, 15. avgusta …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.