Dr Marija Ranđelović-Izdavačka kuća “Pčelica” u službi detinjstva

Tokom plodne pedagoške karijere dr Marija Ranđelović objavila je nekoliko stručnih knjiga pa je sada rešila da se oproba  kao pisac biografije poznatih ličnosti, pre svega žena a prva knjiga iz edicije “Naklon ženama” u izdanju izdavačke kuće “Pčelica” posvećena je Valentini Tereškovoj.

 

Prva knjiga iz edicije pod nazivom “Naklon ženama” je izdata, zbog čega ste se odlučili da ona bude posvećena ženama?

Kroz svoj vaspitno-obrazovni rad i na poziciji prosvetnog radnika i na poziciji rukovodioca, trudila sam se da budem inovativna. Uvek sam posvećivala pažnju onome za šta sam bila sigurna da će oplemeniti moj rad, a nastavu učiniti, za učenike zanimljivijom. Svima je poznato da sam u svom radu sarađivala sa istaknutim pojedincima, nimalo slučajno. Naime, spoznala sam pedagoški značaj njihovih biografija. Deca i mladi, na određenim uzrastima traže svoje modele za profesionalnu identifikaciju i to puno puta baš u poznatim ličnostima i njihovim profesionalnim biografijama. Međutim, ukoliko nije reč o savremenicima, onda nam preostaje samo literatura o njima. Kada govorimo o ženama, pokušaćemo kroz ovu ediciju, koju će sačinjavati mozaik biografija jednog broja žena, različitih profesija i različitih podneblja, koje su nekim svojim civilizacijskim doprinosom postale velikani sveta, da prikažemo kako su svojim radom, idejama, sudbinom, neposredno menjale svet i gradile istroriju. Sa druge strane, edicija “Naklon ženama”, predstavlja i pokušaj senzibilizacije društva na sve veći problem nasilja nad njima, koje su čak i onda kada nam se čine bezimenim, važne za čovečanstvo. Lično se negde ovom edicijom zahvaljujem svojoj majci i svojoj baki, koje su najzaslužnije za ono zbog čega sam danas srećna, a to je snaga za suočavanje sa svim onim što čini život. Žene zaslužuju naklon čovečanstva i decu tome treba učiti od najranijeg detinjstva.

Valetina Tereškova je odabrana kao prva, zbog čega baš ona ?
Žene su oduvek bile pokretačka snaga i tačka oslonca razvoja svakog društva. Teško su tokom civilizacije rušile stereotipe o sebi, čak i onda kad su bile priznate i kao naučnici, i kao državnici, umetnici, voskovođe, sportisti…
Iz više razloga je edicija započeta Tereškovom, ali svakako je njen kosmički let, juna 1963.godine, bez posade, jedan od najhrabrijih poduhvata u istoriji ljudske civilizacije koji je tek posle mnogo vekova doprineo da žene budu ‘’rame uz rame’’ sa muškarcima… Posle ovog kosmičkog leta, koji je trajao skoro tri dana, u okviru kog je vasionom proputovala skoro dva miliona kilometara, postala je najodlikovanija i najuvaženija žena sveta. Istovremeno ona je I ozbiljan naučnik I ozbiljan društveno-politički radnik u smislu borbe za položaj žena I njihovu ravnopravnost. Meni je ona oduvek bila intrigantna sa aspekta nadljudske hrabrosti I dugo godina sam se nosila mišlju da njenom biografijom zainteresujem decu I mlade I čini mi se da smo moja izdavačka kuća ‘’Pčelica’’ i ja u tome uspeli. Istovremeno, ona je u ovoj godini obeležila svoj 80.rodjendan, aktivna je I mi joj ovom knjigom još jednom odajemo priznanje.

Izdavačka kuća Pčelica poznata je po naslovima i knjigama koji se izdvajaju od ostalih, zašto ste odabrali saradnju sa njima?

Preko dve decenije se bavim fenomenom detinjstva sa svih njegovih aspekata I po prirodi svog poziva, vrlo pratim dešavanja u toj sferi I kod nas I u inostranstvu. Posvećen prosvetni radnik se uvek trudi da njegova nastava bude kreativnija, zanimljivija, podsticajnija… Za tako nešto osim ličnih profesionalnih kompetencija, potrebna su vam I adekvatna nastavna sredstva… Zbog toga sam oduvek posećivala sajmove knjiga, didaktičkog materijala I slično… Izdavačka kuća Pčelica je u tom smislu prilično dominantna na ovim prostorima I zaista nesebično investira u projekte koji nam mogu pomoći u radu sa decom. Od enciklopedija I priručnika, radnih svezaka, knjiga, slikovnica, bojanki, crtanki do stripova I didaktičkih sredstava, pružaju sve što nam I kao roditeljima I kao nastavnicima, vaspitačima I učiteljima pomaže u uspešnom pedagoškom radu I unapredjivanju sistema vrednosti dece I mladih, a time I društva u celini. Znala sam da tokom jednog sajma odem na njihov štand I po više puta… Sve što mi je bilo značajno za profesionalni rad, nalazila sam tu… Na početku sam govorila o pedagoškom značaju biografija I tu sam otkrila njihovu neprikosnovenost kroz različite edicije. Izdvojila bih Male knjige o velikim ljudima Aleksandre Bojović, u kojima se mogu naći priče o Betovenu, Njutnu, Darvinu, a evo pre nekoliko dana je ova autorka osvojila I nagradu Neven za knjigu o Mariji Kiri na Međunarodnom sajmu knjiga u Banjaluci , u kategoriji popularna nauka. Interesantna je I edicija Divovi prošlosti, a svakako I popularna edicija „Deca čitaju srpsku istoriju“, Slobodana Stanišića za koju je usledila nagrada Stuplje koja predstavlja svojevrsnu ocenu kvaliteta i pohvalu zalaganju Izdavačke kuće Pčelica da mladim čitaocima približi značajne ličnosti iz srpske istorije, na njima prihvatljiv način, čime postavilja osnov prisustva srpske istorije i kulture u izdavaštvu za decu.
Kontaktirala sam ih I naišla na isti onakav odnos kakav I ostavljaju u javnosti. Otvoren I profesionalan. Tako su postali moj apsolutni izbor u daljem radu. Čak I kad nemate mnogo ideja, kod njih ćete ih naći. Carstvo detinjstva… što je za očekivati jer je na čelu kuće dugogodišnji pedagog.

Knjiga je ilustrovana, svaka stranica je nova priča za sebe, zbog čega ste se odlučili na kolorne ilustracije?

Još od Komenskog se govori o važnosti ilustracija I tzv. slikovnica kao prvom struktuiranom čitalačkom materijalu namenjenom detetu I njenoj vaspitno-obrazovnoj vrednosti. Nije lako uskladiti njenu umetničku I pedagošku vrednost. Ilustracija povezuje detinjstvo I pedagogiju. One bude maštu I zauvek kod dece stvaraju ljubav prema čitanju…

Kolorne ilustracije radio je Igor Kostić, koliko je vama bilo bitno da se deo života jedne hrabre i neustrašive žene Valentine Tereškove ilustracijama prikaže na najbolji ali isto tako deci najzanimljivi način?
Ilustrovane knjige se danas štampaju skoro svakodnevno I tržište obiluje njima. Nameće se I pitanje koji je nivo njihovog kvaliteta. Ilustracija se ocenjuje I sa aspekta, književnosti I pedagogije I psihologije, umetnosti, I svakako izdavaštva. Izbor mog izdavača, koji kroz svoje profesionalne timove ima potune kompetencije u tom smislu, je akademski slikar Igor Krstić, koji je već dobitnik nagrada za izdanja sa istim pedagoško-umetničkim nastojanjem I ja sam zaista prezadovoljna. Ilustracije su realistične, što I jeste osnovna zamisao.

Ova knjiga je svakako zavredila pažnju cele Srbije, koji su planovi promocije ove priče i izvan granica?

Videćemo. Rano je govoriti. Ukoliko je budemo hrabro i drugačije uradili uz uvažavanje pedagoških I umetničkih principa I vrednosti, moguće je interesovanje I uspeh I izvan naših granica, jer literatura I ne treba da ih ima.

Šta možemo očekivati od ostalih knjiga iz edicije Naklon ženama?

Ja sam krenula sa jednom zamisli, ali uz zaista profesionalne sugestije I razmenu iskustava I znanja sa stručnim timovima Pčelice, edicija “Naklon ženama” će dobiti mnogo kompletniji I kvalitetniji izgled. Moram priznati da su me biografije pojedinih žena zaintrigirale tek u razgovoru sa sada već mogu reći saradnicima I prijateljima. Mislim da ćemo ostati pri tome da prvo kolo ove edicije bude posvećeno ženama koje su obeležile dvadeseti vek I neverovatnu istorijsku emancipaciju u gotovo svim oblastima ljudskog života I delovanja. Bile su to žene, koje su zahvaljujući svojoj inteligenciji, kreativnosti, želji, sposobnosti, hrabrosti I požrtvovanosti, uspele da postignu vrhunske rezulatate u različitim oblastima. Ukoliko nam to bude uspelo, možda se I ohrabrimo da krenemo koji vek unazad. Ima tu zanimljivih priča, sigurna sam. Ne bih mnogo otkrivala, izuzev da se posle Tereškove I Rusije, selimo u Meksiko I pričamo o Fridi Kalo, velikom umetniku I simbolu ženskog otpora. Prošetaćemo celim svetom na krilima Pčelice…

Takođe pročitajte

Misterija jednog izgubljenog grada među stranicama knjige Veroljuba Trajkovića

Luksuzno opremljena, dvojezična knjiga na četiri stotine strana “Caričin grad – izgubljeni grad u podnožju …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.